Лекарите не им дозволиле да бидат заедно: И двајцата имале 26 години, а потоа се случило нешто СТРАШНО

admin22
loading...

Лекарите не им дозволиле да бидат заедно: И двајцата имале 26 години, а потоа се случило нешто СТРАШНО

Кејти не се двоумела да започне врска со Далтон

Во најлошите моменти на страдање си даваа сила и се охрабруваа да се соочат со неизбежната судбина.

Животот понекогаш пишува драми кои можеме да ги очекуваме само на филм. Овој пар кој неодамна почина, бил см ртно болен, но и вљубен. И двајцата имале само 26 години, а нивната љубов беше посилна од болеста, тешкиот живот што го водеа, па дури и см ртта.

Кога Кејти го запознала Далтон на Фејсбук, и двајцата имаа 18 години и боледувале од цистична фиброза. Кејти не се двоумела да започне врска со Далтон и покрај предупредувањата дека може уште повеќе да се разболи.

Кејти и Далтон Прагер се венчаа во 2011 година. Беа исклучително среќни и заедно ги поминаа најубавите моменти во животот, иако тоа траеше само 6 години.

Им било дозволено да комуницираат само преку мобилните телефони, бидејќи лекарите ги предупредиле на можна инфекција. Сепак, Кејти рече дека апсолутно не се кае за нивната врска:

Повеќе би сакала да живеам само пет години и да сакам некого и да бидам потполно среќна, отколку да бидам сама дваесет години, ќе го сакам до последен здив, без разлика што ќе ми кажат моето семејство и сите лекари“, рекла очајната Кејти.

Далтон почи нал на 17 септември, а Кејти не можеше да биде со него бидејќи и самата беше премногу болна и лежеше во својот дом во Флемсбург, Кентаки. Последен пат се виделе во јули, на петгодишнината од бракот.

Кејти живеела само 5 дена подолго од нејзиниот сопруг. Иако сите биле уништени од нивната с мрт, нејзината мајка рече: „Верувам дека Далтон направил место до него за својата сопруга!

Кога Далтон почина, Кејти на својот Фејсбук напиша: „Далтон долго време се бори со цис тична фи броза. Тој беше храбар борец, а зборот „откажи се“ го немаше во неговиот речник“.

Срцето на мајка му беше скршено. Таа на неговиот некролог напишала: „Тоа е тоа. Ова е последен пат кога ти го погалив челото и го допрев твоето совршено лице“. И тогаш се случи нешто уште полошо.

Кејти починала на 22 септември, 5 дена по смр тта на Далтон. По сопствена желба последните денови ги поминала со семејството, мајката, таткото, братот и нејзините кучиња кои ги обожавала. Знам дека Далтон ја пречека со раширени раце! рече нејзината мајка.

Причината за смр тта и во двата случаи се компликации поради развој на цистична фиброза. Во случајот на Кејт, проблем беше и трансплантацијата на белите дробови. Некако знаеше дека е нејзината последна сабота дома, но не се плашеше, Далтон и даваше сила.

Нема потрогателна приказна од онаа на Катина и Далтон. Во најлошите моменти на страдање си даваа сила и се охрабруваа да се соочат со неизбежната смрт. Иако нивните семејства се скршени, нивните физички маки завршија, а тие двајца сега се на подобро место, каде што можат засекогаш да бидат заедно!

Да беше напишана книга за нивните животи, таа ќе завршеше со реченицата: „Тие беа засекогаш среќни, прегрнувајќи се цела вечност“, рекла Кејти во една прилика.

Приказната на Кејт и Далтон беше драматизирана во филмот „Виновни се ѕвездите“. Околностите под кои тие двајца се запознале и нивната врска имаат големи сличности со главните актери на овој филм.

Loading...
Next Post

Трагедија: Драгана Мирковиќ скршена од болка!

Фронтменот на популарната група „Дивљи кестен“, Игор Старовиќ почина вчера по кратко боледување на 56 годишна возраст. Старовиќ помина 10 години во групата „Дивљи кестен“ каде беше пејач, композитор и аранжер. Групата се формираше во 1992 година. Снимиле пет албуми зад кои останаа големите хитови како „Suze krijem, same teku”, […]