Маја Шопта е фатена во лага: Важен момент од нејзината изјава за изчезнувањето на Матеј не се вклопува со реалноста

admin22
loading...

Ненад Периш, таткото на исчезнатиот Матеј, за кој цел Балкан се дигна на нозе, во телевизиско интервју за сараевската телевизија „Лице“, емотивно раскажа колку му е тешко да се соочи со сите информации за својот син, но објасни и што му пречи највеќе во целосната истрага.

Изјави дека го мачат три моменти. Одговорајќи на новинарското прашање, за тоа како издржува и како се справува, Ненад Периш изјави дека створил одбранбен механизам.

„Зборувам со МВР на Србија, апсолутно им верувам. Има и многу чесни новинари, професионалци и искрено им благодарам за се. Тие разбираат како е за човек кој си го бара своето дете. Како и во се, луѓето не треба да бидат промислени, така да има дезинформации.

Тоа не служи за никаква цел. Верувај ми, не обвинувам никого. Јас го имам мојот проблем и се соочувам со него. Секој има своја чест“, кажа таткото на Матеј.

– Две дупки се многу важни. Тоа е првенствено излез од локалот кој не е снимен и кој ќе остане во магла, бидејќи не знам дали нешто се случило таму, а не верувам дека се случило. Вториот е можеби уште поважен, тоа е спуштањето на Матеј во простор сличен на терасата покрај реката Сава, кој е ограден простор долг околу 15 метри, а широк околу десет.

Немаме ниту видео за да видиме дали имало некој друг или Матеј ја преминал таа ограда, бидејќи таму е наклонето и можно е да се лизне и да падне.

„Го прашав инспекторот дали е можно да се излезе на тоа место без да те снимаат камерите, бидејќи таму има камера и го добив одговорот: „Да“. Тоа се за мене две особено битни работи, а третата ми е сигналот од мобилниот телефон на Матеј кој е лоциран во близина на Воениот остров“, вели тој.

„Знам дека полицијата побарала од корејскиот производител да им ги достави сите информации. Од излезот на Матеј од барот до тој сигнал беа потребни околу три часа, а тој мобилен телефон може да даде сигнал само ако е на површината, тоа му е многу важен податок“, изјави Ненад Периш.

Деновиве српските и хрватските медиуми објавуваа многу информации за девојка од Сплит, сестра на пријателот на Матеј, која е и негова пријателка. Таа била во Белград во исто време кога бил и Матеј со неговите пријатели, но не биле заедно.

Според српските медиуми, полицијата од списокот за повици дознала дека Матеј се обидел да стапи во контакт со неа ноќта пред да исчезне.

По емитувањето на интервјуто на Хрватката Маја Шопта, со која се дружеше исчезнатиот Матеј Периш од Сплит и со која се обиде да стапи во контакт во Белград, се појавија многу коментари за верзијата на настаните која таа ја кажува, особено делот каде таа споменува „снег и мраз“ за 30 декември, кога во Белград немаше ни снег ни мраз.

-Имав голем проблем да се паркирам пред ресторанот на Карабурма на тој 30 декември поради обилниот снег и мраз, не сум навикната на такви услови бидејќи живеам на медитеранската рива и поради таа причина не му се јавив на Матеј, рече таа меѓу другото.

Корисниците на социјалните мрежи веднаш посочија дека лаже, со оглед на тоа дека ноќта во Белград било повеќе од 10 степени и дека немало снег.

Loading...
Next Post

Докторка од брза помош ја реши дилемата: Еве како да препознаете дали имате Ковид или грип

Докторите предупредуваат на невообичаен симптом кој веројатно укажува на омикрон сојот на коронавирусот, но откриваат и кои се најчестите симптоми на омикрон сојот кај невакцинираните луѓе. Секоја нова мутација на коронавирус се појавува проследена со поразлични симптоми, а докторите предупредуваат дека со омикрон сојот се појавува уште еден симптом на […]