Малкумина знаат за првата љубов на Здравко Чолиќ – Овој голем хит и го посвети нејзе

admin22
loading...

Пејачот „за сите генарации“ штом се запознал со актерката Јасна Орнелa Бери во раните 1970-ти, веднаш се заљубил во неа, а дури 47 години подоцна, таа првпат проговори за нивната врска.

Здравко Чолиќ речиси 20 години ужива во хармоничен брак со сопругата Александра, со која има две ќерки, Уна и Лара.

Љубовниот живот на најголемиот заводник на Балканот, Здравко Чолиќ, пред бракот со Александра бил навистина бурен и според зборовите на тие кои се дружеле со него во тоа време, жените буквално му се фрлале пред нозе.

За него е познато дека никогаш не сакал да го разоткрива својот приватен живот, па само во ретки прилики можевме да видиме како изгледале неговите придружнички.

Само малкумина се сеќаваат на неговите љубовни авантури за кои пишуваа медиумите во Југославија, а една од нив беше онаа со глумицата Јасна Орнели Бери.

На медиумите Чола им откри како ја загубил невиноста, но за првата љубов, актерката Јасна Орнели Бери (Jasni Orneli Berry) ретко говори. Сепак деталите за нивниот однос ги отки таа и раксажа дека додека биле многу млади во Сараево се вљубиле.

Секогаш дел од моето срце ќе биде резервиран за него, рече Јасна во една емисија.

Таа во времето кога се забавувала со Чолиќ била една од најубавите сараевски девојки, а публиката ширум регионот денеска ја знае како ѕвезда на филмовите „На пат“, „Грбавица“, „Нафака“, но и од „Земја на крв и мед“ кој го режираше Анџелина Џоли.

Прв пат после вој0ната се сретнавме во Белград. Тоа беше мошне трогателна средба која никогаш нема да ја заборавам. Тој е фасцинантна личност и својата харизма успешно ја одржува и денес. пред се е добар човек.

Чола ми ја посвети песната „Noć mi te duguje” која сам ја напиша, раскажа Јасна. Не можам да кажам дека бевме во врска или се забавуваме. Тоа беше посебен однос, кој и денес трае. Тоа и понатаму е љубов која не можете да ја погалите или да ја држите за рака.

Здравко секогаш ќе остане сечиј и ничиј, вели неговата поранешна љубов која и понатаму има силни емоции кон популарниот пејач.

Во раните седумдесетти години, во Сараево, каде и двајцата живееле, се случила средба помеѓу Чола и неа и веднаш се родила љубов. Јасна ја сметале за една од најубавите девојки во Југославија и како што се пишувало во тоа време, љубовта кон неа на Здравко била искрена и голема. Јасна, исто така, ќе посведочи за овој период, но само 47 години подоцна.

„Се запознавме како многу млади, беше одамна. Отидовме во Скендерија, Дом на млади, во која се собраа таленти, а немаше само музичари, туку и актери, сликари. Ние се дружевме и тоа е местото каде што за прв пат се заљубив.

Сите имаме прва љубов и секогаш ќе имаме еден дел во срце што е само резервирано за неа. Особено затоа што имав прекрасно искуство што ќе го паметам целиот живот“ – истакнала актерка за еден босански медиум.

Како што ќе рече, нивните патишта се раздвоиле, а повторно за прв пат се сретнале во Белград, по во-јната.

„Беше тоа многу емотивна средба. Здравко Чолиќ е личност која шири позитивна енергија. Тој има нешто во себе.

Сега, после толку години, тој успеа да го разбуди тоа нешто во мене. Тој е добар човек. Го сакам неговиот карактер, таа искра во окото што никогаш не престанува да зрачи“ – рекла Јасна и продолжила:

Јасна е родена во 1954 година во Зеница. Таа глумеше во филмовите: „Жикина династија“, „Нафаки“, „Грбавица“, „Во земјата на крвта и медот“ и неколку други филмови.

Loading...
Next Post

Последните денови од мај носат големи промени во животот на овие хоросопски знаци

Еве кои се знаците од зодијакот, кои ќе можат да се пофалат со многу успешен крај на месец мај и старт на новиот месец. Овен Месецот ќе заврши многу силно за вас. Ќе имате неколку предлози за работа, од кои ќе треба да изберете. Разгледајте внимателно, бидејќи ситуацијата во која […]