Менаџерот Данур открива детали за смртта на Аки Рахимовски

admin22
loading...

На 67-годишна возраст почина пејачот Аки Рахимовски. Неговиот менаџер Данур Осредецки ја потврди лошата вест.

Александар Рахимовски е роден во Ниш, но за брзо време се преселува во Скопје. Неговиот татко бил музички професор со што на седум години тој започнал да учи во музичко училиште за клавир и пеење.

Како тинејџер бил член на неколку состави меѓу кои се групите “Вакуум”, “Крвна браќа” и “Тор” со кој настапил на фестивалот во Загреб во 1975 година.

Во соработка со менаџерот Владимир Михаљек – Мих го формираат првиот состав на “Парни ваљак”.

Toj беше еден од омилените музички појави во поранешните југословенски републики, а со децении беше присутен на рок сцената. Имаше дуети и со нашите домашни ѕвезди, како Калиопи и Тоше Проески.

Вечна му слава!

Музичарот кој беше присутен на сцената со децении наназад, и чии хитови се пеат во сите поранешни Ју републики, пред четири години доживеа мозочен удар, по што ги одложи свите најавени настапи.

По шест месеци пауза, тој продолжи со концертите и гостувањата во регионот. Ракимовски по потекло е од Скопје, а во бендот беше активен уште од 1975 година.

Неговиот последен настап во Македонија се случи на седми јули, лани, кога одржа концерт во ракометното игралиште во Битола.

– Утрово му се слошило, заврши во болницата во Ново Место. Пред еден час ми рекоа дека починал, се уште не ја знаеме причината за смртта – изјави Осредечки за словенечки 24 часа.

Во текот на 2018 година, Аки доживеал мозочен удар, а по неколку месеци зборувал за тоа како ја победил болеста.

– Сега се е во ред, се гледа по мене (се смее), ги сменив животните навики, искрено тешко, но се ќе биде навистина во ред – изјавил тогаш Аки за Блиц.

Loading...
Next Post

Oва е неговиот наследник – синот на Аки Рахимовски ги следи стапките на својот татко, еве како изгледа ФОТО

Пејачот Аки Рахимовски почина денеска, а тажната вест ја сподели групата „Парни Ваљак“ на својот Фејсбук профил. Тие во објавата наведуваат дека тој засекогаш заспал нивниот пејач кој остави голем траг во музичкиот свет. Веста за смртта на познатиот пејач ја потврди неговиот менаџер. – Му се слоши утринава и […]