„МУ КАЖАВ НА НЕНАД, НЕМА ДА ГО НАЈДЕТЕ МАТЕЈ СЕ ДОДЕКА…“: За Ренато Грбиќ едно сценарио може да биде ОПАСНО

admin22
loading...

Младиот сплиќанец Матеј Периш (27) исчезна ноќта меѓу 30 и 31 декември кога ги оставил своите пријатели во белградскиот клуб „Готик“, а најголемата мистерија која деновиве го мачи неговиот татко Ненад Периш е каде е неговиот син.

Несреќниот татко вели дека истрагата не мрднала многу во претходните денови и дека две работи не му се јасни – каде сакал да оди Матеј и зошто се вратил во Сава кога таа била пред него.

Таткото на исчезнатиот сплиќанец за Телеграф вели дека иако поминал еден месец, мисли дека „Матеј е жив“. Ако бил сигурен дека има можност, ќе му се јавел нему или на некој друг и тој ќе му одговорел. Тој би сакал да одвои момент и да му каже на својот син дека:

Loading...

„Го познава татко му. Не треба ништо да му кажам. Матеј го знае тато и знае дека нема да го прашам ништо, туку дека ќе си одиме дома“, вели Ненад Периш и не може да ги сокрие солзите и болката што ги чувствува.

Како татко, тој има право да верува дека сепак ќе го прегрне синот и ќе го однесе во домот во Хрватска, каде што се неговите сестри и мајка.

„Поминаа 30 дена, а никој точно не знае каде е мојот син. Она што засега го знам е дека мобилниот бил во реката и дека дошол до големиот воен остров. Немаме слика како Матеј влегува или излегува од водата.

Она што го видов додека ги гледав камерите, забележав дека мојот Матеј три пати се обидел да застане такси. Тој не комуницирал со двајцата, туку само со третиот таксист кој одбил да го вози. Тоа ми кажува дека дефинитивно сакал да оди некаде. Му требало такси“, тврди Периш и вели дека „сè на телефонот кажува дека Матеј е во реката“.

„Тогаш не ми е јасно зошто сакаше да оди некаде, имаше река пред шанкот“, се прашува Ненад Периш.

Како што вели, во петокот му се јавила хрватската полиција и го известила дека доаѓаат во Белград. Дали нашле некаков доказ кој може да ја реши мистеријата на „Матеј“, Периш не е информиран, бидејќи такви работи не се најавуваат телефонски.

„Полицијата ме извести дека ќе го пребара Големиот воен остров. Колку што знам, тоа го правеа и пред дроновите. Инспекторите ми објаснија дека островот е во депресија во однос на Сава. По претресот ми рекоа дека не нашле ништо што би ја променило понатамошната истрага. Тој остров ми даде надеж дека можеби ќе открие нешто поврзано со мојот Матеј“, додава Периш.

Матеј Периш исчезна пред еден месец, а оттогаш се води интензивна потрага по него. Припадниците на полицијата од 31 декември трагаат по исчезнатиот сплитчанец, кој е осомничен дека во еден момент влегол во реката Сава.

Паралелно со потрагата по коритото, се бара и површината, па во неколку наврати се пребаруваше и Големиот воен остров.За жал, Ренато Грбиќ, кој спасил многу луѓе и ги извлекол од водата, смета дека Матеј Периш, доколку влезе во водата, не би можел далеку.

-Ако влезе во водата, му реков на татко му, додека не му излезе телото, никој нема да го најде. Водата е матна, се се прави на допир, а просторот е голем. Ако не „виси“ некаде, телото мора да лебди. Не верувам дека телото ќе оди подалеку од Панчево – изјави Ренато гостувајќи на ТВ Прва.

Потоа истакна дека телото е тешко да се најде.

– Организмот сега е како во фрижидер, во моментот кога ќе почне да гние организмот, да испушта гасови, организмот отекува и исплива нагоре. Мостот Панчево е голема пречка, тешко се поминува тој дел, бидејќи има многу урнатини, потопени вагони, наноси, гранки, трупци и се… Ако е во вода, не верувам дека ќе оди далеку. – заврши Ренато Грбиќ.

Loading...
Next Post

Многу пари и успех: Tри знаци од Зодијакот ќе имаат најмногу среќа во Февруари

Еве што може да очекуваат хороскопските знаци во областа на финансиите во текот на февруари Доаѓа февруари, најкраткиот месец во годината, а со тоа и новите предизвици кои ни ги носи положбата на планетата. Овен Во текот на овој месец повеќе ќе бидете фокусирани на градење врски отколку на финансиска […]