Најнови детали – Еден од другарите на Матеј доби многу чудна порака!

admin22
loading...

Потрагата по исчезнатиот Матеј Периш од Сплит влезе во 26-ти ден, а екипата на Телевизија Курир се приклучила на доброволната противпожарна единица „Палилула“, која ја проверува реката Сава долж брегот.

Матеј Периш од Сплит исчезнал ноќта спроти Нова година откако истрчал од клубот во Бетон хол. Неговите пријатели го пријавиле неговото исчезнување на 31-ви декември во 18 часот.

Зоран Стојановски, директор на доброволната противпожарна бригада „Палилула“, истакнал дека претресот се врши во координација со МВР.

„Од самиот почеток почнавме со потрага по исчезнатото лице во координација со МВР. Бараме покрај брегот, ги чешламе сплавовите, секаде каде што би можел да се ‘задржи’. Му се молиме на Бога ние да не го најдеме и да е некаде на суво, жив и здрав“, истакнал Стојановски за телевизија Курир.

Тој додал дека потрагата се врши ноќе, бидејќи со помош на светилки се гледаат и деловите кои преку ден се недостапни за око.

„Пребаруваме ноќе, бидејќи со помош на оваа светилка можете да го видите она што не можете да го видите во текот на денот. Бараме строго од брегот. Ги обиколуваме сите препреки кои би можеле да го запрат ако влегол во вода“, вели Стојановски.

Српската полиција го реконструираше движењето на Периш ноќта на неговото исчезнување. Надзорните камери го снимија младото момче како девет минути трча од Бетонската сала кон шеталиштето Сава, а потоа се упатува кон заледената река.

Пријателите на Матеј Периш, помеѓу кои и Виченцо С., братот на Маја С., повторно добиваат закани на социјалните мрежи, но и коментари дека се виновни за исчезнувањето на младото момче кое ноќта помеѓу 30 и 31 декември исчезнува во Белград.

На страната исчезна Матеј Периш, преписката помеѓу В.С. и девојката која му пишувала на Инстаграм.

-Многу ви е интересно додека го нема вашиот другар, вие уживате дома. Вие сте вмешани во неговото исчезнување – напишала девојката, на што В.С. одговори:

– Сфативте колку пари треба да дадете за да не кажете никому?

Девојката одговорила дека не и требаат пари, туку и треба Матеј.

– Тогаш ништо. Ако не ти требаат, дај ми го. Јас сум мафија – напишал В.С.

Да потсетиме, Маја Шопта и нејзиниот брат се во центарот на вниманието по исчезнувањето на Матеј Периш. Маја е последната личност со која Матеј се обиде да стапи во контакт и за тоа веќе зборуваше на телевизија, нагласувајќи дека има грижа на совест што не се јавува на телефон. Од друга страна, Виченца неколку пати беше на мета на јавноста.

Да потсетиме, во првите денови по исчезнувањето на другиот, на Инстаграм прикачуваше фотографии како пие вино. Пред неколку дена повторно ја шокираше јавноста со видеото на кое поминува време со пријателите, што повторно донесе осуда.

Да потсетиме, српската полиција го реконструираше движењето на Периш ноќта на неговото исчезнување. Надзорните камери го снимија младото момче како девет минути трча од Бетонската сала кон шеталиштето Сава, а потоа се упатува кон заледената река.

Loading...
Next Post

За овие три знаци од Зодијакот доаѓаат многу тешки денови!

Со Месечината во Шкорпија, наидуваме на нови услови за живот: преосетливост и прекумерни емоционални потреби. Сите знаеме каде тоа би можело да доведе ако ни се остави да размислуваме за сопствените стравови и да размислуваме за стресот и анксиозноста. Ова е вид на транзит каде што не можеме да дозволиме […]