Најнови детали од истрагата – Откриено e кој бил покрај Матеј Периш ноќта кога исчезнал?

admin22
loading...

Таткото на исчезнатиот Матеј Периш, 27-годишното момче од Сплит по кое се трага од 31 декември, и понатаму е во Белград.

Тој за хрватските медиуми откри што мисли за пораките од другарите на неговиот син кои ги објавија некои медиуми, како и за тоа кои чекори моментално ги презема српската полиција.

Во опширен разговор Ненад Периш, таткото на исчезнатиот Матеј, детално објаснил што најмногу му пречи во истрагата, изразил надеж дека повторно ќе го прегрне синот, но и низ солзи порачал дека ќе издржи каква и да го снајде судбина.

Сите му се восхитуваат на Ненад што успеа да остане рационален и силен во вакви тешки моменти.

– Се трудам да бидам рационален, успевам преку ден, потоа до тебе допираат твоите емоции. Болка – со овие зборови Ненад Периш ја започна приказната за сараевската телевизија „Лице“.

Запрашан како се бори со толку многу информации, од кои многу се неточни, тој вели:

– Веројатно некако создадов одбранбен механизам. Зборувам со МВР на Србија, апсолутно им верувам. Има и многу чесни новинари, професионалци и искрено им благодарам за се.

Тие разбираат како е за човек кој си го бара своето дете. Како и во се, луѓето не треба да бидат промислени, така да има дезинформации. Тоа не служи за никаква цел. Верувај ми, не обвинувам никого. Јас го имам мојот проблем и се соочувам со него. Секој има своја чест.

Тој се надева и верува дека оваа тешка животна драма ќе има среќен крај.

– Мислам дека сите ќе ме разберат како родител, имајте само една работа што ви е важна. Само вистината ќе ме доведе до мојот син. Сè уште верувам дека се ќе биде во ред. Се додека некој факт не ме негира, јас ќе живеам во таа надеж. Информациите постојано доаѓаат.

Проблемот со истрагата е што полицијата мора да ја проверува секоја информација, која често е дезинформација. Верувајте ми, полицијата работи многу професионално и педантно. Јас сум лаик, но можам само да им кажам голема благодарност. Никогаш нема да можам да им се заблагодарам за се што направија, и професионално и хумано.

Знаете како, сретнувате полицаец кој набљудувал се и сешто, па и новинар, па кога ќе видите солза во машко око, не губите надеж во човечноста, или во среќен крај – едвај ги изговори овие зборови Ненад Периш. .

Ненад Периш наведува дека допишувањата на пријателите на Матеј немаат директна врска со неговото исчезнување, бидејќи зборуваат за случувања откако Матеј си заминал од клубот „Готик“.

Според дел од пораките кои ги објави „Слободна Далмација“, постои можност неговото друштво навистина да не знаело каде тој воопшто заминал кобната ноќ.

„Јас не знам што му станало. Дрога или што.. Ние не земавме“, ѝ пишува другар на Матеј на својата девојка.

Таа му одговара: „Па, не верувам дека земал сам, па криел. Освен ако некој во таа гужва не му понудил. Па не е девојка, па да му стават во пијалокот“.

Пријателот тогаш и пишува дека навистина не знае што се случило и дека Матеј му рекол дека оди да прошета по клубот. По неколку дена повторно ја отвориле истата тема, но нивните пораки не откриле ништо ново.

Инаку, Ненад Периш утрово во полицијата дознал во која насока продолжува истрагата.

„Ми кажаа дека ги проверуваат мобилните телефони и точните локации. Слушнав дека ги идентификувале посетителите кои се наоѓале во непосредна близина на масата на која бил мојот син со друштвото. Тие себе си се нарекуваат Задрани. Но, мислам дека не се работи само за нив, туку за уште неколку лица кои биле тука од страна“, вели Периш за „РТЛ“.

Пред неколку дена конечно се огласи и Маја С., девојката од Сплит која според многумина ги има клучните информации за исчезнувањето на Периш. Во исповед за ТВ Прва таа нагласи дека најголема болка ѝ е што истрагата потврдила дека таа е последната личност која Матеј се обидел да ја добие пред да исчезне.

„Жал ми е што не се јавив, тоа ми е најголема болка од се’.. Затоа што можеби ако ме информираше дека доаѓа во Белград, би му кажала каде да одат, што да прават“, низ солзи раскажа таа.

Loading...
Next Post

Докторката која го откри омикрон сојот oткрива: 2 најчести симптоми кои ги погодуваат невакцинираните лица

Коронавирусот сè уште владее со планетата и додека сите зборуваат за омикрон сојот, експертите апелираат дека делтата и понатаму покажува голема активност и дека возможно е да се заразите и со овој „постар“ сој, кој дава потешка клиничка слика. Симптомите на делта и омикрон се разликуваат, но како сите да […]