НАЈНОВО ИСПЛИВА ДОСЕГА НЕПОЗНАТ ДЕТАЛ ОД КОБНАТА НОЌ: ОТКРИЕНО е кој проблем го имал Матеј Периш и тука не е крајот!

admin22
loading...

– Сите се прашуваат дали на Матеј му се слошило, дали некој му истурил нешто во пијалокот, бидејќи никогаш не конзумирал нар котици.

Кобната ноќ Матеј исчезнал во „Готик“ 15 минути, па се вратил. Слушнав дека таа вечер запознал девојка и другарите кои биле со него мислеле дека цело време е со неа. Дури кога ја виделе јакната им станало чудно каде е и што зошто излезе без јакна“.

Вака за „Блиц“ започнува еден од пријателите на Матеј Периш, чие тело беше пронајдено во Дунав на Ада Хуја.

Пет месеци по исчезнувањето на Матеј, неговиот пријател, кој активно учествуваше во потрагата по Матеј, во исповед за „Блиц“ ја коментира кобната ноќ во која исчезна и го сподели сознанието кое го имале луѓето кои биле вклучени во потрагата по Матеј.

– Матеј го имаше еден проблем што постојано му беше топло. И во зима и во лето – открива тој. Оваа реченица може да даде одговор зошто среде студениот декември, Периш истрча од ноќниот клуб во маица со кратки ракави.

На фотографијата направена од безбедносна камера се гледа дека Матеј извесно време трчал по улиците, а потоа се спуштил до реката.

– Сите се прашуваме дали на Матеј му се слошило, дали некој му ставил нешто во пијалокот, бидејќи сите знаеме дека никогаш не конзумирал наркотици.

Затоа се прашуваме дали излегол да се разлади во маица, па некако паднал во вода – вели пријателот на Матеј кој сакал да остане анонимен (име и презиме познати на редакцијата на „Блиц“).

Според него, во текот на истрагата семејството и пријателите на Матеј Периш го гледале видеото, чиј дел го објавија медиумите, а е направена ноќта меѓу 30 и 31 декември и веруваат дека на неа се гледа како Периш се бори во водаи се обидува да исплива до брегот, но не успева.

– На снимката се гледа како се бори, обидувајќи се да доплива до брегот. Но, не му успеа… – вели соговорникот и додава дека не верува дека некој „со бистра глава би отишол да скокне во вода“.

-Затоа мислам дека можеби паднал, илу отишол да се измие или нешто слично, или бил под дејство некои супстанци. Знам дека никогаш не користел ништо и повторно се поставува прашањето зошто барал такси.

Можеби не се чувствувал добро, па сакал да оди во станот, па кога таксито не го собрало, продолжил да трча и видел вода, отишол да се измие и паднал внатре. Само тој знае што се случило… – вели тој.

Тој се осврна и на случувањата во клубот „Готик“ таа кобна ноќ.

– Исчезна таа вечер во „Готик“ 15 минути, па се врати, колку што слушнав дека Матеј таа вечер запознал девојка и мислеле дека е со неа, дури подоцна кога ја виделе јакната им стана чудно каде е и дека излегол без јакна.

Неговите пријатели кои биле таму отишле да го пријават исчезнувањето, но од полицијата велат дека прво ги провериле болниците, па погрешно било пријавено, па ги распнале на сите страни поради неточни информации дека доцна го пријавиле исчезнувањето, што не е точно – тој вели.

За другарот Матеј, како и сите други, има само пофални зборови. Вели дека бил ведар, полн со живот, секогаш насмеан и среќен.

– Секогаш сакаше да им помогне на сите, пристапен беше, работеше со луѓе и сите навистина го сакаа. Звучи како клише, но навистина беше така – ни раскажува и додава дека сега е малку полесно, бидејќи Матеј е пронајден, пред се, поради неговите родители.

Loading...
Next Post

КОНЕЧНО ОТКРИЕНО: НАЈИНТЕЛИГЕНТНАТА жена e родена во овој знак од Зодијакот!

Ниту љубовта, ниту сè останато не се дава лесно, плашејќи се од нивните инстинктивни реакции. Можеби никогаш нема да помислите на првото, но така вели хороскопот. Тоа е непобедлива тврдина за мажите Жената Девица е спонтана и дружељубива, но чувствата ги чува за себе Едно е сигурно, на Девицата треба […]