ЕВЕ ЗОШТО ЦЕЦА И МИЛИ ЗАВРШИЛЕ НА СУД: Мили бара од неа ВРТОГЛАВА СУМ ПАРИ, oва е причината

admin22
loading...

Фолк ѕвездата Цеца Ражнатовиќ на снимањето на првото шоу на Ѕвезде Гранда откри дека се суди со Александар Милиќ Мили, по неколкумесечни шпекулации дека поранешните соработници веќе долго време не се во добри односи.


Цеца посочи дека тие се на суд, но дека се тоа цивилизирани луѓе кои зборуваат. После тоа, се појавија гласини и шпекулации зошто им се суди и во кој момент имаше одреден судир на интереси.


Како што ексклузивно дознава српски Телеграф, се започнало кога Цеца сфатила дека Мили се пријавила како сопственик на фонограмите на сите албуми што ги работел со Цеца.

– Договорот беше сосема поинаков, поради што Цеца, по оваа информација, одлучи да ангажира адвокати и да покрене судска постапка против поранешниот соработник – вели изворот.

Проблемот е што лицето кое поседува фонограми има право да заработува пари од апсолутно сите дигитални платформи. Во превод, да наплатува и профитира.


Во моментот кога Цеца и Мили правеа албуми, тоа не беше договор. Тој рече дека секоја песна целосно ќе и припаѓа на Цеца, со оглед на тоа што неговата работа за секоја песна е платена, и дека самата Цеца го финансирала секој нејзин албум во целост.

Мили, според тоа, како соработник, бил платен за неговата работа онолку колку што побарал и како што било договорено. Меѓутоа, без знаење на Цеца, тој се регистрирал како сопственик на фонограмот – изјавил извор за Телеграф.


– Цеца исклучиво бара од судот да смени кој е сопственик на фонограмот, и наместо Мили да напише дека тоа е таа. Сепак, Мили бара надомест во форма на пари. Наводно се работи за неколку стотици илјади евра.


Тој исто така бара врз основа на тоа дека Цеца ќе побара дозвола од него, согласност, бидејќи тој е наведен како сопственик на фонограмот, за секоја изведба на песните што ги направил. Значи, се работи за сите настапи, за сите концерти. Тоа е лудо – објаснува нашиот соговорник.


Во оваа прилика, редацкијата на Телеграф неколку пати се обиделе да контактираат со Цеца и Мили, и по покана и преку СМС, но до моментот кога беше објавен овој текст, тие не одговорија.

Loading...
Next Post

За овие три знаци од Зодијакот, најдобриот период годинава започнува на 22 септември

Не се срамете од вашата љубов кон слатки со вкус на тиква, преголеми џемпери, берење јаболка и други таканаречени „мали“ задов олства-есента е неверојатна и заслужувате да уживате во секој прекрасен момент! Посебна возбуда ги чека три специфични хороскопски знаци, за кои се гарантира дека ќе ја имаат најдобрата есен […]