Не сакаа да слушнат да им пее – Аца Лукас синоќа за малку ќе бил исфрлен од прослава

admin
loading...

Аце Лукас ја објави книгата „Ова сум јас“. И додека претежно секој ги прераскажува деловите каде зборува за политичари, колеги и поранешни сопруги, делот каде Аца зборува за неговите песни е малку заборавен.

И токму песните и музиката ги издвојуваат особено Лукас од другите во оваа наша поп-сцена. Една од нив е секако песната „Лешче“, која има посебно место во срцето на Аца..

„Дел од мојот живот е втиснат во сите мои песни, особено во оние напишани од Грба. Песната „Лешче“ е компонирана во 1985 година и сите од мојата генерација ја знаеја во Карабурма пред да биде снимена за првпат во интерпретацијата на Грба.

Loading...

Пеевме „лешче“ во паркот пред зградата, на забави, со пиво пред продавницата. Таа песна морав да ја пеам и снимам затоа што е нераскинлив дел од мојот живот “, напиша Аца Лукас во својата книга.

„Украдете ги најубавите рози кои растат над оградите, во градините под Звездара наместо моите поздрави.
Лукас пишува дека тоа е секако најемотивната песна што ја снимил дваесет години од нејзиното основање.

„Иако понекогаш во моето око, додека пеам, другите не забележуваат солза, душата ми плаче. Знам како настана песната.

„Таа беше инспирирана од приказната за една девојка од Карабурма, која секој ден оди на гробиштата„ Леже “и носи цвеќе на гробот на нејзиното мртво момче, кое почина како резултат на дрога“, напиша Лукас.

„И оди до крајот на градот таму, кај цветните ливади, кажи ми дека си зафатен ако некој те сретне.
Како што вели, тој не сакаше да сними спот за песната „Леже“, иако снимаше видеа за скоро сите песни што беа хитови.

„Еј, Лешче, нека Лешче шарено ги види утрата на оној што ме сакаше. Еј, Леже, нека Леже шарено го види проклетиот што ме кидн апираше “.

„Имам длабока причина зошто не го сторив тоа. Знам дека ако снимам спот за песната ‘Lešće’, тоа сигурно ќе биде мојата последна снимка “, напиша Лукас.

„Ја гледам нејзината сенка, таа доаѓа во златна ноќница, ќе ме бакне вечерва и ќе ме изгубиш.
И, ако птиците што полетаат рано, ве разбудат еден ден, бидете најубави, оставете ги да се свртат по вас “.

Инаку Аца Лукас важи за силен поддржувач на претседателот на Србија Александар Вучиќ. Тој синоќа доживеа фијаско во Бор.

Контроверзниот фолкер пристигна ненајавено за да ја прослави 30-годишнината од матурата, придружуван од менаџерот Саша Мирковиќ, и за да испее неколку песни. Но, за жал … Ништо од тоа, тој излезе од салата при што му беше објаснето дека тој „не е пожелен“.

Во напредна Србија, сè е можно, дури и ако сте миленик на владата, а сепак сте и тазе писател, можете да ги посетите прославите и да го земете микрофонот без покана!

Синоќа во Бор – интересна сцена. На прославата на матурата дојде Аца Лукас, миленикот на Вучиќ. Тој седна на масата со менаџерот Саша Мирковиќ и им се понуди да им испее неколку песни на славениците.

Неочекувано или не, по макотрпните преговори со организаторите, во одредени моменти и навидум нервозни, дури и конфликтни ситуации, славениците одбија да го пуштат Лукас да им пее.

-Не е поканет, не за оваа забава, не е потребен… Оди во Белград, пеј таму – му викна Борани, а пренесува порталот Директно.рс

Loading...
Next Post

Ванковска: Се чудам - луѓето сè уште ме памтат, ми се смеат и ме поздравуваат

Статус на Билјана Ванковска: Резиме на последните два месеци: „Како некој што имал возачка дозвола дваесет години, но искуство од само една година, сега можам да кажам дека сум солиден (и вистински) возач со поминати 5000 км. и една казна за брзо возење (60 км/ч не е некоја авантура ама […]