НЕ СЕ ВАКЦИНИРАВ, СЕГА ЧЕКАМ ЗА РЕСПИРАТОР: ЖЕНА ЗАБОЛЕНА со корона не е вакцинирана од НАЈГЛУПАВАТА причина

admin3
loading...

Досега вакцините се покажаа како ефикасни против сите мутации кои предизвикуваат загриженост. Доколку се покаже дека повеќе не даваат доволна заштита тогаш ќе треба да се адаптираат, вели Ризе, но потенцира дека нема потреба да се избрзува.

„Вакцина не се развива во краток рок. Ако на секои три месеци има по една мутација, тогаш не би можеле да го следиме тоа темпо со нови вакцини.“

Така може да се случи една вакцина да се адаптира на одредена мутација, но за кратко време да стане бескорисна бидејќи во меѓувреме се појавила нова мутација.

Вирологот Вебер пак смета дека вакцините веднаш треба да се адаптираат, но посочува оти притоа најголема пречка се обемните студии кои мора да се спроведат пред да се добие одобрение за новата вакцина, а за кои е потребно многу време.

Производителите Бионтек/Фајзер соопштија дека развиваат вакцина специјално за Делта сојот. Првите клинички студии треба да започнат во август.

И научниците од реномираната Универзитетска клиника Шарите во Берлин сметаат дека ќе треба вакцините против Ковид-19 постојано да се проверуваат на нивната ефикасност и по потреба да се адаптираат.

Во моментов вирусот брзо мутира бидејќи во светот се уште има многу заразени и тој се уште брзо се шири и така и се менува, се вели во нивното соопштение.

Пациентка со корона во Америка не ја примила вакцината, бидејќи „никогаш не стигнала“.

Ејми Мазен има 44 години и не е вакцинирана. Таа не е анти -вакцина – вели дека сакала да се вакцинира, но никогаш не стигнала.

Бев спречена од други работи кои и се чинеа поважни, „поитни“, утре таа ќе го направи тоа, задутре ќе … Таа сега лежи во болница во Батон Руж, Луизијана, и чека да види дали ќе мора да стави апарат за дишење.

Тоа е на кислород, секое вдишување и издишување се длабоки, намерни и свесни, и тие не одат лесно. “Страшно сум лута на себе што сум тука.

Затоа што не сум вакцинирана. Се надевам дека ќе бидат доволно добро за да не мора да ме стават на респиратор”, рекла таа за Си -Ен -Ен.

Ејми е исцрпена, не мрда, мора да прими кислород некое време. Има вишок килограми, но не е хронична.

Во Соединетите држави, пријавени се повеќе од 42 милиони случаи од почетокот на пандемијата, со 680,000 мр тви.

Loading...
Next Post

За ова кусо фустанче на Рада Манојловиќ зборува целиот Балкан ФОТО

Пејачката Рада Манојловиќ наводно ќе се мажи за своето долгогодишно момче и колега Харис Берковиќ. Парот е во врска веќе шест години, а гласините за претстојната венчавка почнаа поради нејзиниот престој во Градачац, каде живее младиот пејач. Неименуван извор тврди дека пејачката последните месеци редовно престојува со Берковиќ кај неговите […]