Нејзиниот идол и се поклони на гpoбот- Чолиќ отиде на гpoбиштa да се прости од Мајда!

admin3

Здравко Чолиќ е еден од најпопуларните музичари на овие простори, а каков е вусшност, знаат само најблиските пријатели и семејството.

Уште од мали нозе Чолиќ покажал интерес за музиката е се запишал во школскиот хор, кој изведувал јавно за празници. Неговата прва група била Амбасадори, во која влегол во 1969 и останал две и пол години.

Таму го запознава Корнелије Ковач, влијателна личност во музичките кругови, и така започнува неговиот пат кон славата. По неуспешните обиди во групата Корни, Чолиќ настапува на музички фестивал во Сараево, каде освојува трета награда.

Чолиќ бил преставник на Југославија на Евровизија 1973 со песната Гори ватра. Иако на самиот натпревар песната добила ниско место, истата станала голем хит во Југославија.

Неговиот прв албум е Ти и ја во 1975. Вториот пак, насловен како Ако приѓеш ближе (1977), се продал во 900,000 примероци, и од него прозлегуваат некои од најпознатите и најомилените песни. Својот врв Чолиќ го достигнува во почетокот на 1980-тите, кога бил можеби најпопуларниот музичар во Југославија.

Во 1984, Чолиќ се сели од родниот град, Сараево во Белград. По војната и долга пауза, тој е враќа на музичката сцена и си ја враќа популарноста до извесно ниво и сѐ уште држи повремени концерти.

Чолиќ има Дипломирано на Економскиот Факултет при Универзитетот во Сараево.

Здравко Чолиќ денес е еден од најголемите ѕвезди во регионот, a во 1974 година сакал да биде светска ѕвезда.

Имено, тогаш тој потпишал договор со компанијата „Warner Bos Records“ и снимил неколку песни за германското подрачје.

И така Здравко станал Дравко, а на социјалните мрежи се појави и фотографија од насловната на албумот каде пејачот е потпишан како Дравко.

Мини албумот „Madre mia“ тогаш имал три песни. Дравко снимил и албум на на англиски јазик во 1987 година.

Има многу малку податоци за овој временски период и мистериозниот Дравко бидејќи токму во 1977 Чолиќ почнал да владее на југословенската сцена со албумот „Ако приџеж ближе“

Здравко Чолиќ со неговата сопруга Александра е во брак од 2001 година, а покрај Уна ја имаат и помалата ќерка Лара која има 13 години.

Имено, една негова обожавателка која го следела на сите негови концерти низ поранешна Југославија за жал пoч-инала, а Здравко, без никакви „пумпања“ од страна на медиумите, отишол да го посети нејзиниот г-роб и да и однесе цвеќе.

Да беше некој друг пејач, сигурно ќе викнеа бројни новинари, но не и Здравко Чолиќ.

Овој пат, него случајно го сликнал еден негов обожавател кој во тој момент се нашол на гро-биштата:

– Здравко Чолич по концертот во Бања Лука не ја заборавил Мајда Арнаутовиќ неговата обожавателка која 40 години го следела на концертите низ земјите на поранешна Југославија, стоело ова под објавата.

По овој потег што го има направено Здравко Чолиќ навистина покажува дека е една и единствена ѕвезда која постои на Балканот.

Loading...
Next Post

Баба Ленче од струмичко Смоларе: Јас ги натерав моите две деца да извадат БГ пасоши и фала Богу сега се во Германија

Празни улици и сокаци. Ваква е сликата во подбеласичките села во Струмичко. Бугарските пасоши ги испразнија овие села кои пред триесетина години беа полни и раздвижени. Во овие села останаа само повозрасните. Во селската продавница во струмичкото село Мокрино, на прсти се бројат купувачите. Промет има само кога се делат пензиите. […]