НЕОБИЧНИ СИМПТОМИ НА КОРОНАТА ВО ОЧИТЕ И НОСОТ: Се појавуваат и ако сте прележале и сте настинати

admin3
loading...

Покрај класичните симптоми на корона кои се практично познати од почетокот на пандемијата, има и некои необични кои не треба да се игнорираат.

Симптомите на Ковид-19 може да се појават 2-14 дена по инфекцијата, а она што беше проблем за повеќето експерти од почетокот на пандемијата е дека знаците на инфекција се многу слични со грипот и настинката.

Сепак, постојат некои разлики што треба да се решат. Прашањето што ги мачи сите е дали имаат „сомнителни“ симптоми, дали треба превентивно да се изолираат дури и ако претходно биле позитивни на корона вирусот.

Доколку имате некој од главните симптоми на Ковид 19, дури и ако се благи, Светската здравствена организација препорачува PCR тестирање и да останете дома додека не пристигнат резултатите од тестот. Ако живеете со некој кој има симптоми, препорачливо е и да останете дома, а препорачливо е да се тестирате за секој случај.

Доколку повторно се заразите со корона, СЗО препорачува веднаш да се изолирате и да направите ПЦР тест, дури и ако симптомите се благи. Најчестите симптоми на корона се висока температура, постојана кашлица и губење или промена во сетилото за мирис или вкус.

Покрај симптомите наведени од СЗО, експертите од клиниката Мајо велат дека има и други симптоми кои не треба да се игнорираат.

Тие вклучуваат отежнато дишење, болки во мускулите, треска, болки во грлото и течење на носот. Може да се јави и главоболка, болка во градите, конјунктивитис, гадење, повраќање, дијареа или осип. Децата имаат слични симптоми како возрасните и обично имаат блага болест.

Единствен излез од неповолната ситуација со короната, не само во Србија, туку и во светот, е масовната вакцинација, која ќе помогне да се создаде колективен имунитет.

Почитувањето на мерките и вакцинациите се единствениот начин да се спречи ширењето на епидемијата.

Loading...
Next Post

ГИ СЛЕДИ НЕВЕРОЈАТНА СРЕЌА! Овие хороскопски знаци секогаш излегуваат од најлошите проблеми!

Дали знаете за оние ситуации кога се вели дека некој има „повеќе среќа отколку духовитост“? Па, ова е случај со овие хороскопски знаци Полека поминуваат низ сите проблеми. Додека другите се борат да ги постигнат своите цели, тие поминуваат низ проблеми без никакви тешкотии. Лав Иако вредни и работливи, Лавовите […]