Од Австралија се огласи Маја Вукичевиќ: Пејачката скршена од болка

admin22
loading...

Вчера на 68-годишна возраст од пневмонија почина Горјан Тозија – Медо, поранешен директор на Агенцијата за филм.


Тозија беше филмски продуцент.

Беше претседател на Друштвото на филмски работници (ДФРМ), а во 1993 стана директор и на државниот продуцент „Вардар филм“.


Тозија беше филмски продуцент, поранешен државен секретар во министерството за култура и советник во Kабинетот на претседателот Бранко Црвенковски.

Беше претседател на Друштвото на филмски работници (ДФРМ), а во 1993 стана директор и на државниот продуцент „Вардар филм“.Во тој период „Вардар филм“ ги сними филмовите „Пред дождот“, „Ангели на отпад“, „Преку езерото“, „Џипси меџик“, и учествува во реализацијата на два холивудски филма кои се снимаа во Македонија, „Миротворец“ и „Добредојде во Сараево“.


Не престануваат реакциите во јавноста по смртта на филмскиот продуцент Горјан Тозија кој почина на 68-годишна возраст.

Соработниците, но и пријателите кои ги имаше во голем број, се простуваат од поранешниот директор на Агенцијата за филм на социјалните мрежи. Меѓу нив и пејачката Маја Вукичевиќ.


Маја Вукичевиќ пред две години се пресели во Австралија. Причината за нејзиното иселување е наводна љубовна врска со нашинец кој долги години живее во Сиднеј, откри естрадниот магазин „Ексклузив“.


Вукичевиќ пред неколку години комплетно се повлече од музичката сцена. Во меѓувреме се посвети на нејзината прва љубов – новинарството и неколку месеци беше дел од тимот на едно домашно списание.

Маја има син, Гораст,кој лани дипломираше на Економскиот факултет во Скопје.

„Си заминаа многу драги луѓе, како да се навикнавме на тага.. Медо пријателе, почивај во мир“, напиша таа на „Фејсбук“.

Минатата година Владата го именува Тозија да раководи со телото за развој на Преспанскиот Регион.


Во изминатите влади на СДСМ беше и државен секретар на Министертвото за култура, како и советник во Kабинетот на претседателот Бранко Црвенковски.

Претходно беше директор на државната филмска продукциска куќа „Вардар филм“ и претседател на Друштвото на филмски работници.

Loading...
Next Post

Најнови детали - Матеј Периш по излегувањето од клубот „Готик“ разговарал само со оваа личност

Снимките од објектот како плива во Сава одговараат на сигналот на мобилниот телефон на Матеј Периш. Ова го соопшти белградската полиција, која на медиумите презентираше 10-минутна реконструкција на движењата на Матеј Периш на снимките од голем број надзорни камери и постојано нагласуваше дека единствениот контакт на Матеј бил обидот да […]