Откриено е ЗОШТО Матеј трчал и застанал таксист? Другарите откриваат – се почнало од СМЕТКАТА

admin22
loading...

За исчезнатиот млад човек од Сплит, Матеј Периш, по кого потрагата не стивнува веќе 16 дена, а секој ден има има и официјални, но и неофицијални информации.


Она што предизвика голема бура во јавноста е појавувањето на мистериозната девојка од Сплит, со која Матеј последен пат имал контакт во критичната вечер.

Како што дознава Курир, се работи за девојка од Сплит.


-Откако се дозна дека убавата Спличанка е некако поврзана со исчезнатиот Матеј, сите новинари од Хрватска се обидоа да стапат во контакт со неа, но таа одби секаква соработка – вели извор од Сплит и додава:

– Таа дури и ги избриша сите профили на социјалните мрежи. Откако дознаа за неа во јавноста, многумина се запрашаа како таа е поврзана со исчезнатиот Матеј, но набрзо беше откриено дека пријателот на Матеј и бил брат.

Според соговорник на Курир рс, станува збор за пријател на исчезнатиот Матеј кој не сакал да оди со нив на патување во Белград.

– Наводно се слушнале неколку пати таа вечер кога исчезнал. Сепак, М.С. е многу контрадикторна во своите изјави, бидејќи изјавила дека поради музиката во кафеаната не разбира што и кажува. Од друга страна, таа рече дека го видела само пропуштениот повик од Матеј.


– Таа пред неколку дена објави фотографија и наводно се кае поради тоа. Сето ова е чудно и на некој начин сомнително, нејзината изјава што ја дала во полиција и се останато.

Таа изјавила и дека Матеј користел опијати, бидејќи сакал напорно да работи како капитен за да ја постигне посакуваната цел – наведува соговорникот. – Не се знае зошто веднаш не се јавила во полиција и не кажала дека е во контакт со него, туку чекала да се извади списокот и да се направи целата анализа на телефонот на Матеј.

Матеј Периш исчезна ноќта меѓу 30 и 31 декември, кога излегол од клубот „Готик“ , па подоцна е снимен на шеталиштето каде се приближува до водата. Имено, неговиот телефон бил лоциран преку сигналот на базната станица во 02:03 часот по полноќ во Сава, додека последниот телефонски сигнал бил во 02:05 часот точно во клубот од каде што истрчал.

Матеј Периш (27) од Сплит, кој исчезна на 31 декември 2021 година во Белград откако го напушти клубот, најверојатно се обидел да запре такси за наводно да го префрли во изнајмен стан во Дорчдол, на улицата Жоржа Клемансоа, каде што се упати да земе нешто.


Се шпекулира дека се работи за пари или за нешто друго. Овој заклучок може да се извлече врз основа на тоа што неговите пријатели им го кажале на истражните органи, но и пријателите во Хрватска.

Иако изнајмениот стан бил недалеку, на само неколку километри, младиот сплитанец не го познавал Белград, па наводно му било тешко да се снајде, па најлесно му било со помош да стигне до станот во Дорчдол.


– Матеј планирал да се врати во клубот „Готик“, бидејќи јакната му останала таму – вели соговорникот на Новости, кој е во контакт со младите луѓе кои дошле во српската престолнина со Периш, на новогодишната ноќ.

– Неговото заминување од клубот уследи по нарачувањето и плаќањето на сметките за две шишиња виски, околу што изби мало недоразбирање. Наводно, Париш и неговата компанија нарачале едно, а им биле доставени две шишиња кои морале да ги платат.

Ова е дел од можното сценарио зошто Периш ноќта на 31 декември, нешто пред 1.43 часот го напуштил клубот и се упатил кон улицата Караѓорѓева, каде се обидел да запре такси.

Таксистот подоцна изјавил дека не може да го прими бидејќи одел на закажано возење. Матеј потоа истрча малку, и малку одеше, помина покрај Травничка, а потоа влезе во Улица браќе Крсмановиќ. Камерата која потоа го „улови“ е онаа во ресторанот „Саванова“, на шеталиштето кон Белград на вода во 1.52 часот.

-Се гледа дека лицето за кое се сомневаме дека е Матеј се спуштило по скалите до реката. Сето ова се совпаѓа со анализата на базните станици на мобилните телефони, кои го фатија сигналот на телефонот на Периш.

Симптоматично е што сигналот на неговиот телефон го земаат базните станици на тоа место, а додека се гледа дека некој или нешто носи Сава – наведува извор близок до истрагата.


Не е јасно дали некој плива или го носи водата. Тој „објект“ се гледа и на снимката додека поминува под Бранковиот мост во правец на вливот во Дунав.

Меѓутоа, во еден момент, ниту една базна станица повеќе не го фаќа телефонскиот сигнал. Од тој момент на младиот сплиќанец му се губи секаква трага.

Лоцирање на телефонот

Нашата полиција, која веќе две недели деноноќно се обидува да ја расветли судбината на Матеј Периш и да го пронајде, дури стапила во контакт со производителите на телефони, за да утврдат како може да се лоцира уредот, доколку е под вода.

Врз основа на сите собрани материјални траги, снимките од надзорните камери на повеќе објекти, но и анализите на базните станици кои го „зеле“ телефонскиот сигнал на Периш, припадниците на српското МВР тргнале во потрага по него, пребарувајќи прво на Сава, Големиот воен остров, а потоа Дунав.

Loading...
Next Post

Кога младоженецот ја видел невестата како игра на ОВАА ПЕСНА, веднаш побарал РАЗВОД

Жените и девојките честопати страдаат од овие екстремно патријархални системи при што честопати се принудени на брак против својата волја, стануваат жртви на семејно насилство и злоупотреба и се лишени од правото за образование. Според податоците на УНИЦЕФ, минатата година јужните провинции Мисан и Басра имаат највисока стапка на склучени […]