ОВА Е ЕДИНСТВЕНИОТ ПОСТКОВИД СИМПТОМ КОЈ НИКОГАШ НЕ ПОМИНУВА: Лекарите предупредуваат – „Загрижувачки е“

admin22
loading...

Ковид остава последици во вид на психички проблеми, стрес, анксиозност, но и нарушувања во исхраната, предупредуваат експертите. Коронавирусот кај претходно здрави пациенти предизвикува не само ментални здравствени проблеми, туку и нарушувања во исхраната во загрижувачки висок процент, покажа новото истражување.

Истражувачите анализирале податоци од повеќе од 153.000 воени ветерани на САД и откриле дека претходно здравите пациенти имале значителен скок во бројот на пријавени проблеми со менталното здравје, вклучително и нарушувања во исхраната.

Студијата опфати три групи – луѓе кои претходно имале КОВИД и немале ментални проблеми, луѓе кои немале КОВИД и „контролна“ група, односно податоци добиени пред пандемијата на корона вирусот.

Loading...

Откриено е дека пациентите кои биле подложени на корона имале 39 отсто поголеми шанси за депресивни нарушувања, како и 35 отсто поголеми шанси за случајни анксиозни нарушувања во месеците по инфекцијата. Во оваа група спаѓаат и проблемите со исхраната како што се булимија или анорексија.

Во таа група имало 38 отсто повеќе случаи на стресни пореметувања, како и 41 отсто повеќе нарушувања поврзани со спиењето. Речиси 19 отсто од нив примиле дијагноза или препишале терапија поради невропсихијатриски проблеми.

– На пациентите мора да им пружиме соодветна грижа по закрепнувањето за да немаме многу поголема криза во иднина – изјави д-р Зијад ал Али, клинички епидемиолог од Сент Луис.

Постои постковид симптом кој никогаш не исчезнува, а загрижувачки се податоците за бројот на луѓе кои го чувствуваат, истакнуваат експертите.

Ако сте ја прележале короната, тогаш сигурно сте почувствувале долготраен, исцрпувачки замор. Меѓутоа, токму кога мислевте дека „доаѓате при себе“, заморот продолжи да ви пречи во секојдневното функционирање.

Експертите се загрижени за бројот на луѓе кои пријавуваат замор, дури и откако ќе закрепнат од вирусот.

„Бидејќи не постои усогласена дефиниција за пост-ковид замор, невозможно е да се даде точниот број на луѓе кои тоа го доживуваат“, рече д-р Наташа Јејтс, доцент на Универзитетот Бонд.

„Проценките значително варираат низ светот. Една студија покажа дека 13-33% од луѓето биле уморни 16-20 недели по почетокот на симптомите. Ова е загрижувачки широко распространет проблем“, откри таа.

Заморот и долготрајните желби не се нужно исти

„На почетокот на пандемијата, сфативме дека некои пациенти имаат низа ослабувачки симптоми кои се одолговлекуваат со месеци, кои сега ги нарекуваме долготраен ковид симптом.

Околу 85% од пациентите со оваа состојба доживуваат замор, што ја прави една од најпознатите вообичаени постковидични симптоми. „Тие имаат голем број други симптоми, како што се „магла во мозокот“, главоболки и болки во мускулите“, рече д-р Наташа Јејтс.

Зошто некои луѓе се уморни?

Лекарите и научниците продолжуваат да учат нови работи секој ден за тоа како и зошто некои луѓе доживуваат симптоми како што се продолжен замор, додека други не.

„Гледаме симптоми слични на астма, замор и магла во мозокот, но не сме сигурни зошто тоа се јавува кај некои луѓе, а кај други не или зошто некои луѓе закрепнуваат шест или 12 месеци по инфекцијата. Има луѓе кај кои гледаме само респираторни проблеми како што се отежнато дишење и кашлица.

И постои уште една група на пациенти кои може да имаат респираторни симптоми, но имаат и болки во мускулите во зглобовите како и проблеми со менталното здравје“, вели д-р Стивен Фокс.

Loading...
Next Post

(ФОТО) ЛОШИ ВЕСТИ ОД ДОМОТ НА JEЛЕНА КАРЛЕУША! Никој не очекуваше дека ќе замине!

Останува да видиме дали ќе продолжат со сопругот и ќерките кои особено и недостасуваа за време на овие празници. Празниците во домот на Карлеуша – Тошиќ овој празник изгледаат малку поинаку. Откако неколку месеци беа разделени поради конфликтот, Душко и Јелена не го поминаа Велигден заедно. Овој факт особено тешко […]