„Ова е ЕНИГМАТА што ме мачи“ – Ненад Периш конечно си ја отвори душата

admin22
loading...

Таткото на Матеј зборуваше и за клучните прашања во истрагата на кои се уште нема одговори

Повеќе од три недели трае потрагата по исчезнатиот Матеј Периш од Сплит, кој исчезна во Белград ноќта меѓу 30 и 31 декември.

За секој родител нема поважни и поважни работи од тоа да ја дознае вистината, каква и да е таа, а таткото на Матеј и покрај се, сепак не губи надеж.

– Се надевам дека ќе го најдеме Матеј. Се молам на Бога да биде жив. Подготвен сум за каква било вистина. И така е. Верувајте ми, живеам за тој ден. Јас не живеам за утре или живеам вчера. Му се молам за Бога за утре, и живеам за денес. За да се случи денес, денес да дојде кај него, за да го видиме денес.

Кога ќе кажам дека сум подготвен, тогаш мислам дека сум верник и нека Бог одлучил да биде така. Тешко е за мене и тешко можам да го прифатам, лош крај, но во таа смисла сум подготвен. Се молам на Бога и се надевам дека ќе го земам Матеја дома за да седам до мене во автомобилот – рече Ненад Периш во интервју за Првата српска телевизија.

Клучни прашања за истрагата за исчезнувањето на Матеј

Таткото на Матеј, исто така, зборуваше за клучните прашања во истрагата, на кој сè уште нема одговори, новости извештаи.

– Според мое мислење, причината за напуштање на барот е важно прашање. Бидејќи тоа треба да одговори на прашањето каде тргнал Метеј. И, конечно, Бог сака, каде што пристигна Матеј. Мислам дека клучното прашање е дека после тоа видео со такси, јасно е дека сака да оди некаде, убеден сум од тоа.

Се разбира, полицијата и сите нејзини членови работат на пролевање на не само тој момент, туку и сите други моменти. Тие не исклучуваат ништо – рече Ненад Периш.

Таткото на Матеј погодува што можеше да биде причината за заминувањето на Матеј од готскиот клуб таа кобна вечер.

– Одејќи во станот, ми текна. Парите што беа во станот, можеби му требале парите. Да запознае некој, не знам кој, не разговарал со никој на телефон. Не знам дали имал некаква комуникација во кафеана, сакал да запознае некого.

знам, навистина не знам. И тоа е енигмата што ме мачи. Велам, мислам дека сакаше да дојде некаде, да стигне. Така ми покажува ситуацијата со такси. Штета што не беше слободен да вози. Не знам, не знам… – рече таткото на Матеј.

Метеј не скокнал намерно во водата

– Сигурно не скокнал во вода. Како родител, мислам дека тој апсолутно не скокнал во вода. Дали можеше да се лизне, можеше ли, ако ја прескокнеше таа ограда, скокањето во водата ќе беше на падина што мислам дека може да биде под 60 степени, ако можеше да се лизне таму, да удри…

Дали е тоа точно не можам кажете го тоа. Но, апсолутно не верувам дека тој намерно скокнал во вода. Затоа што ако поради некоја причина сакал да скокне во вода, тоа можел да го направи пред шанкот од кој излегол. Така што тоа апсолутно не ми е на ум и да кажам како родител дека не верувам во тоа – рече Периш и додаде:

– Матеј е момче на кое јас како татко, посакувајќи му се најдобро, немав замерка или да му кажам немој вака. Тато секогаш сака подобро, јас го гледам светот поинаку од тој.

Тој беше тип што заврши факултет, отиде од Сплит во Загреб, сам го реши домувањето, дојде до крајот се разбира со наша поддршка и желба. Не му беше тешко да работи цело лето од петти до десетти месец.

Ја имаше својата девојка. Не знам што да ти кажам. Дечко кој е сосема нормален. Како татко можам да кажам дека е љубезен. Тешко ми е да зборувам за тоа – раскажал Ненад Периш за својот син.

Тој се осврна и на бројните шпекулации за овој случај.

– Јас имам свој проблем. Значи ништо не може толку многу да ме вознемири. Има и некои полуинформации кои се збунувачки, благо кажано, кои дополнително можат да предизвикаат болка кај некој што ги чита, моето семејство и пријателите.

Само ќе кажам дека Господ не дозволил никој да биде на оваа позиција во која сум јас и да доживее како тоа изгледа – изјави Ненад Периш.

– Апсолутно го познавам моето дете и му верувам. Апсолутно му верувам и според тоа не ми е гајле што пишуваат. Вистината ќе дојде и само вистината ќе ме доведе до мојот Матеј.

Не обвинувам никого. Ги немаме информациите што сите ги чекаме, а тука е Метју. Вистина е и дека ги немаме оние дополнителни факти кои би можеле да не доведат до конечната ситуација и конечниот одговор. А тоа е она што создава неизвесност на која немам одговор – рече Периш и додаде:

– Не би му кажал ништо. Само би го гушнал и тоа би било тоа. Не треба ништо да ми каже, само да дојде – низ солзи изјави Ненад Периш.

Loading...
Next Post

Со другарка ми се заразивме со корона за Божиќ, еве колку антитела имаме сега после омикрон

Среде пандемијата, Омикрон, нов вид на корона, не изненади нас и целиот свет како снег во јануари. Според бројот на заразени, денес 15.046 нови случаи, ви се чини дека вирусот се пренесува веднаш штом видите заразен, а јас и мојот пријател доживеавме таква судбина. И двајцата се заразивме околу Божиќ. […]