Ова ми е памет за друг пат – Сега дојдов на море во јуни и никогаш повеќе!

admin22
loading...

На социјалните мрежи многу се расправа за дестинацијата за летување, цената на храната, пијалоците, лежалките на омилените летувалишта на Србите, но и кога е вистинското време да се одморите и да одите на плажа. .

Вакви контроверзии можеме да читаме речиси секојдневно во групи на социјалните мрежи, а овој пат дискусијата започна во групата Грчкаинфо на Фејсбук откако еден турист напиша дека отишол на море во јуни годинава и никогаш повеќе.

 

– Сега дојдов на море во јуни и никогаш повеќе. Надвор е ладно, а уште поладно во водата. Ветерот дува. Цел живот одам на море во средината на јули. Сега се најдов паметен. Слушнав некои да се капат во мај. Па, и јас се избањав во јануари кога бев во Солун, но во бања – напиша тој во објавата и со тоа го постави прашањето кога е најдобро време за летен одмор.

Некои членови на групата во коментарите под објавата напишаа дека се согласуваат со него, и дека никогаш не одат на море во мај или јуни пред сезоната.

 

– Во јули три пати бевме во Пефкокори. Ја сакаме плажата Елиника, на околу 18 километри од Пефкокори. Се е убаво. Поволни цени. Вистинска Грција, но ледена вода – стои во првиот коментар:

– Секогаш одам во Паралија по 20, 30 дена на крајот на јули и почетокот на август, но одев двапати годишно. За прв пат кон крајот на мај. Мојот пријател имаше изгореници од сонце, а во Србија се носеа јакни, па се зависи од годината – пишува во друга.

Сепак, еден член на групата напишал дека тој веќе бил на море на крајот на мај и дека плива.

– Прашај каде да одиш во мај, јуни зависи од местото. Некаде морето е постудено и не е пријатно. Со години откако се пензиониравме, последниве години убаво одиме во Ситонија во јуни. Топло море, без гужви на пат, на граница или на плажа. Раџ – стои во еден од коментарите:

-Во право е човекот, и ние одевме секоја година на крајот на јули, на почетокот на август и секогаш кога имаше топло море, нема дожд. Еднаш рекоа дека ќе одиме после 20 јуни за да не ни е жешко. Бевме во Метаморфозис кога дојде невреме, врнеше три дена, не излеговме од хотелот, неколку пати отидовме на море и пливавме само три дена и никогаш повеќе.

– Бев на Тасос сега во мај и беше одлично – еден од членовите на групата го сподели своето искуство со другите.

Loading...
Next Post

(ФОТО) ДРАГАНА КАТИЌ ОСТАВЕНА НА УЛИЦА! Водителката ЈАВНО откри се: „МЕ ОСТАВИ ПОРАДИ OВАА ПЛАВУША“!

Водителката на популарната шоу програма „Никогаш не е доцна (Никад није касно)“, Драгана Катиќ, иако е во шестата деценија, сепак плени со својата харизма и убавина, на што може да и позавидат и нејзините многу помлади колешки. Таа зборуваше за ова и за нејзиниот приватен живот, и ги откри малите […]