„ОВА НЕ ИЗГЛЕДА ДОБРО“: Водечкиот германски вируолог го предупредува човештвото за новиот вид на вирус короната

admin22
loading...

Ова не изгледа добро, вели водечкиот германски вируолог Кристијан Друстен, коментирајќи ја мутацијата на вирусот корона во Велика Британија и некои други земји.

Сепак, шефот на берлинскиот „Шаритеа“ смета дека човештвото не е целосно незаштитено изложено на новата варијанта на вирусот.

Позитивно е тоа што случаите на заболувања со мутиран вирус досега се зголемија само во региони каде што има голем или растечки број на инфекции.

Намалувањето на контактите на тој начин работи против ширењето на мутираниот вирус, нагласи тој во пораката на Twitter.

Претходно, Достен, во интервју за германските медиуми, рече дека претпоставува дека новиот вид на вирус пристигнал во Германија.

Потоа рече дека не е загрижен, но дека сè уште не е познато дали новата варијанта е позаразна од веќе постоечката.

Тој рече дека се поставува прашањето дали некој нов вирус е виновен за забрзаниот раст на бројот на случаи во југо-истокот на Англија, или станува збор за локална епидемија или дали мерките не се доволно строги.

Тој исто така посочи дека изјавите дека овој вид е позаразен за 70% се само тврдења на политичарите.

Loading...
Next Post

БРИТАНСКИТЕ НАУЧНИЦИ ПОРАЧУВААТ: Децата најверојатно ќе бидат заразени со мутираниот корона вирус, нема докази дека е посмртоносен

Членовите на советничката група на британската влада NERVTAG ​​тврдат дека децата најверојатно ќе бидат заразени со мутиран корона вирус, во споредба со неговите претходни соеви, но дека нема докази дека новата форма на вирусот е посмртоносна, пишува „Daily Mail“. Епидемиологот Нил Фергусон, професор на Кралскиот колеџ во Лондон и член […]