Овие симптоми на Омикрон доведуваат до хоспитализација

admin22
loading...

Научници гледаат знаци дека алармантниот бран на Омикрон можеби го достиг нал својот врв во Британија и САД, по што бројот на новозаразени може да почне нагло да опаѓа.

Причината за ова е што Омикрон станал толку многу заразен што можеби нема повеќе луѓе низ кои не поминал, само месец и половина откако беше откриен во Јужна Африка. Неговата распространетост „може да се намали исто толку брзо како што расте“, изјави истражувачот Али Мокдад од Универзитетот Вашингтон во Сиетл..

Во исто време, експертите предупредуваат дека сè уште постои голема неизвесност за тоа како би се развивала следната фаза од пандемијата. Според Универзитетот Вашингтон, бројот на дневни пријавени случаи во САД ќе достигне врв од 1,2 милиони до 19 јануари, а потоа драстично ќе падне, „едноставно затоа што секој што може да биде заразен ќе биде заразен“, рече Мокдад.

Тој додаде дека, според проценките на универзитетот, реалниот број на нови дневни случаи во САД, вклучително и луѓе кои не биле тестирани, веќе го достигнала врвот – шест милиони на 6 јануари.

Во Велика Британија, владините бројки покажуваат дека новите инфекции паднале на околу 140.000 дневно минатата недела, откако надминале 200.000 еден ден претходно овој месец.

Една од можните разлики е тоа што омикронот може да предизвика помалку губење на вкусот и мирисот од претходните варијанти. Истражувањата покажуваат дека 48 отсто од пациентите со изворниот вид САРС-КоВ-2 пријавиле губење на мирис и 41 отсто губење на вкусот, но анализата на епидемијата на омикрон кај вакцинираните луѓе во Норвешка покажа дека само 23 отсто пријавиле губење на вкусот, а само 12 проценти пријавиле губење на мирис. Сепак, не е јасно дали овие разлики се должат на омикрон или некој друг фактор, како што е статусот на вакцинација.

Некои од најпопуларните онлајн пребарувања поврзани со симптоми на омикрон вклучуваат „гадење“, „дијареа“ и „замор“, но овие симптоми не се нови за оваа варијанта.

Мачнината отсекогаш била вообичаен симптом на Ковид, така што истото важи и за омикрон, рече др. Џенифер Лајтер, епидемиолог и специјалист за педијатриски инфективни болести, за „Њујорк Тајмс“. Центрите за контрола и превенција на болести наведуваат гадење и повраќање како доминантни симптоми на вирусот.

Луѓето со омикрон имаат поголема веројатност да пријават симптоми како гадење бидејќи губењето на мирисот е поретко, вели Ендрју Пекос, професор по молекуларна микробиологија и имунологија на Школата за јавно здравје Џон Хопкинс Блумберг. Посветуваат повеќе внимание на поблагите симптоми како гадење и вртоглавица бидејќи не се фокусирани на наглото губење мирис, додаде тој.

Гастроинтестиналните симптоми се почести кај децата отколку кај возрасните, рече др. Полесни, но може да се јават и кај возрасните. Вирусот може да зарази некои клетки во гастроинтестиналниот тракт на пациентот, што доведува до стомачни проблеми како што е дијареа, рече д-р. Пекош. Респираторните инфекции генерално може да предизвикаат луѓето да произведуваат повеќе слуз додека кашлаат, а голтањето на слузта потоа може да го иритира и вознемири желудникот.

Заморот е еден од најчестите симптоми на Ковид, како кај омикрон, така и кај претходните варијанти на вирусот, рече др. Полесни. Меѓутоа, ако некој има симптоматски ковид, заморот обично нема да биде единствениот симптом.

Иако многумина ја сметаат за „поблага“ варијанта на вирусот, нова корона мутација која се заканува да ја покори планетата и која според светските експерти ќе зарази повеќе од 50. отсто од Европа за две недели претставува посебна опасност за една група на луѓе.

Станува збор за невакцинираните.

На самиот почеток на појавата на оваа мутација е забележано дека најдобрата заштита од овој вид, за кој веднаш беше утврдено дека е полесен и побрз за пренесување, не дава „природниот имунитет“, односно оној предизвикан од прележувањето на ковид.

Имате најголеми шанси да избегнете да бидете инфицирани со омикрон ако сте „целосно вакцинирани“, што значи дека сте примиле и бустер доза. И, секако, бидете внимателни, што значи носење маска и држење на дистанца.

Вирологот и таканаречениот експерт за корона вирусот д-р Роберт Квигли открил на кои симптоми на омикрон треба да обрнеме посебно внимание, односно кои се вистинска причина за загриженост доколку не сме вакцинирани.

Прво, тој нагласи дека не постои симптом на омикрон што треба да биде особено загрижувачки доколку некое лице е вакцинирано.Омикрон е главна причина за загриженост доколку не сте биле вакцинирани. Оние кои ја примиле вакцината не треба да се грижат за некои посебни симптоми – вели д-р Квигли.

Од друга страна, ситуацијата е поинаква за оние кои не ја примиле вакцината.

Сепак, оние кои не биле вакцинирани имаат поголема веројатност да имаат треска од оние што биле вакцинирани, а поради синдромот на респираторен дистрес, тие имаат значително повисока стапка на хоспитализација, вели тој.

Претходно, претставниците на СЗО наведоа специфични симптоми на кои треба да се обрне внимание, бидејќи тие обично доведуваат до хоспитализација.

Во зависност од возраста на лицето, симптомите може да се манифестираат поинаку. Пациентот може да изгледа дехидрирано, да има отежнато дишење или болка во градите. Тие исто така може да се жалат на вртоглавица и гадење, кои неодамна се нарекуваат сè почести „тивки“ симптоми на омикрон.

Loading...
Next Post

Огромна радост во домот на Петар Грашо - Честитки пристигаат од сите страни!

Петар Грашо речиси три децении беше во емотивна романса со колешката Данијела Мартиновиќ, а потоа само неколку месеци по раскинувањето ја откри врската со четиринаесет години помладата Хана Хуљиќ. Медиумите не престануваат да пишуваат за љубовта на Петар и Хана, а откако веста дека парот е заедно одекна како бомба […]