Овие зборови на Марина, Снеки ЗАСЕКОГАШ ќе ги памети: Еве што Туцаковиќ и кажала кога прв пат ја ВИДЕЛА!

admin22
loading...

Марина Туцаковиќ долги години таа се бореше со карцином на дојка, но последните денови ги помина во болница во Белград, каде се обидуваа да ѝ ја подобрат состојбата која беше исклучително влошена поради ковид-вирусот.


Родена е на 4 ноември 1953 година во Белград. Студирала на Економскиот факултет, а со пишување песни се занимавала уште од 19 години.

Кариерата ја започнува со соработката со групата „Зана“. Нивниот хит „Додирни ми колена“ го пишува токму таа, а потоа нивната соработка продолжува.


Оттаму, почнува да пишува текстови за бројни музичари меѓу кои Слаѓана Милошевиќ, Оливер Мандиќ, Oливер Драгојевиќ, Здравко Чолиќ, Северина, Неда Украден и многу други музичари од балканската музичка сцена, независно на кој жанр припаѓаат.


Голем дел од српските верзии на текстовите од песните на нашиот Тоше се напишани токму од Марина.

Според некои неофицијални податоци, таа е текстописец на преку 4.000 песни.


Снеки е исто така една од многуте што Марина им предвиде и направи успешна кариера.

-Имав привилегија и чест да ја запознаам, да ја запознаам нејзината прекрасна и широка насмевка кога ја отвори вратата од својот стан каде што сите беа добредојдени, не само од оваа област, туку и сите од регионот. Не згрижи сите, едноставно тоа е Марина – рече Снеки.


-Она што ме фасцинираше кај неа, освен нејзината препознатлива насмевка, е нејзиниот специјален рентген. Кога ќе муабетите во неа, таа веднаш препознава дали ќе бидете ѕвезда или не. Кога дојдов кај неа, таа ме погледна и ми рече: „ќе бидеш ѕвезда, седни и разговарај“.

Таа беше безвременска жена, полна со добрина и енергија и воља да им помогне на сите … Таа сварно им помогна на сите – рече пејачката.


– Навистина сум горда на нашата соработка и мислам дека таа е тука со нас и дека нејзината работа ќе живее долго, долго – рече Снеки на крајот во емисијата „Премиера – викенд специјал“.

Loading...
Next Post

Чувавме пари за СВАДБА, а тој потроши 8.700 евра: Кога дознав за што, не знам дали да му простам!

Некои ја советуваа да најде стручна помош за него бидејќи е зависник од игри. Имено, станува збор за околу 8.000 фунти (околу 8.700 евра) што ги заштедиле за венчавката. Неговиот најдобар пријател купил компјутер за игри, па сакал и тој да има. Компјутерот пристигнал една недела подоцна, а со него […]