ОВОЈ ДОКАЗ ЈА РЕШАВА МИСТЕРИЈАТА ЗА ИСЧЕЗНУВАЊЕТО НА МАТЕЈ ПЕРИШ!

admin22
loading...

Слушнав дека камерите во локалот не работат, а не знам која е причината“, рекол таткото.


Матеј Периш од Сплит исчезна ноќта меѓу 30 и 31 декември, а неговиот татко Ненад Периш во разговор за Слободна Далмација откри нови детали од истрагата.

Меѓу другото, Периш ја објасни мистеријата околу телефонот на неговиот син и истакна дека претпоставил дека Матеј кобната вечер го исклучил телефонот поради скапи импулси.


„За жал, засега немам нови информации за Матеј, никој од српското МВР не контактирал со мене од вчера, но знам дека луѓето се уште работат напорно и по стоти пат им благодарам за нивната работа, изјави за Слободна Далмација таткото на исчезнатиот млад човек.

Тој посочи дека нема докази дека Метеј навистина влегол во реката Сава и на кое место и дека покрај реката и на местото каде што се претпоставува дека Метеј можеби влегол Сава, не се пронајдени физички докази, бидејќи колку што знаел нема предмет што би покажал дека е од неговиот син.


„Нема докази дека завршил во реката, точно, но реката е веднаш до местото каде што бил присутен и како област која не е лесно да се истражува“. Знам дека се проверуваат и други информации на копно и дека не е единствена потрагата по реката.

Што се однесува до наводниот конфликт со обезбедувањето во клубот, до сега како што ми рекоа неговите пријатели, ништо сериозно или ништо не сугерира дека полицијата не ме повикала да идентификувам некој предмет, дека тоа би можело да биде причина за исчезнувањето.


Тоа беше повеќе вербална ситуација. Клубот на влезот е ограден со ѕид, а десно е гардероба, па пријателите на Метеј не можеле ни да видат од каде се ако нешто се случуваше зад вратата. Но, повторувам, немам сознанија дека нешто се случило во клубот, некаков физички конфликт“, изјави Периш и додаде:


„За жал, слушнав дека камерите во локалот не работат, а не знам која е причината. Од она што досега го слушнав и научив, ништо не ме наведува да верувам дека мојот син е жртва на насилен чин или кривично дело, но сè уште останува отворено, бидејќи немате никакви факти, не можете да заклучите ништо со сигурност.

Не се мешам во истрагата на Министерството за внатрешни работи на Србија земјиште и да составиме мозаични коцки“, коментира Ненад Периш.

Тој истакнува дека не следи разни теории на заговор и коментари кои се појавуваат на социјалните мрежи и на медиумите.

„Да ви кажам искрено, тоа не ме интересира, единствена цел ми е да дојдам до син ми на кој било начин, дај Боже, за да биде се во ред и јас да бидам најсреќниот човек на светот, но јас подготвен сум на секакво решение.“

„Во секој случај го барам и ќе продолжам да го барам. Само вистината ќе ме доведе до син ми, немам дилема и затоа сум тука и тоа затоа ќе останам таму до понатамошно известување“, рече тој.

Тој вели и дека неколку пати го поминал целиот пат, кој е реконструиран врз основа на снимките од надзорните камери и дека бил во таканаречената шпанска куќа, која се наоѓа на раскрсницата на улиците Браќе Крсмановиќ и Караѓорѓева.

Имено, дел од српските медиуми објавија дека надзорните камери го снимиле 27-годишникот како влегува во напуштената зграда и излегува еден час подоцна.

Бев во таа шпанска куќа, неколку пати го поминав целиот пат кој делумно е покриен со камери, па движењето на Матеј беше реконструирано, па се гледа дека патот, временски е исправен. куќата е потопена во подрум „На ниво на Сава е, првиот кат е прилично валкан и таму се собираат луѓе кои немаат каде да живеат.

Колку што знам полицијата детално го проверила и колку што знам таму нема врска со тоа што му се случи на Матеј“, рече тој и додаде:


„Што се однесува до последната снимка од надзорната камера на која се гледа како син ми разговара со таксист и зошто не е објавена друга снимка, а се знае дека има многу камери во околината, можам да кажам дека навистина има многу камерите во тој дел од градот., некои се јавни, а некои се поставени за безбедност на одредени објекти. Но можеби нема да го покриваат патот на интерес што би ни бил интересен во моментов.

Иако ги има многу, не значи дека го снимиле син ми. Некој поставил камера да го снима шеталиштето, а другото е кога ќе поставиш камера за да му го снимаш дворот или патеката итн..

Сепак, јас не се откажувам, сакам да го најдам син ми и благодарам на сите уште еднаш за нивната работа и желбата да се реши оваа ситуација“. заклучува таткото на исчезнатиот млад човек во интервју за Слободна Далмација.

Телефонот на Матеј Периш (27) од Сплит, кој исчезна ноќта меѓу 30 и 31 декември во близина на Бетонската сала во Белград, последен пат имал сигнал кај островот „Голема војна“ два метра под вода!

Телефонот, особено овие понови модели, може да даде сигнал доколку падне во вода. Сепак, само ако е на длабочина до два метра. Ако падне подлабоко, сигналот се губи и за жал не може да се лоцира – објаснуваат експертите.

Потрагата е преместена во градот Смедерево, бидејќи се сомнева дека ако Матеј влегол во Сава, водата го однела до Дунав.

– Речната полиција и нуркачите ја префрлија потрагата во правец на Смедерево, а сега се во близина на Бела стена. Иако потрагата сега е отежната поради многу лошите временски услови, тие немаат намера да се откажат од потрагата по сплиќанецот.

Водата е екстремно студена, три до четири степени над нулата. Исто така, водата е матна и тоа им ја отежнува работата на нуркачите. За нив не е безбедно да влезат во таква вода, но тие се големи професионалци.

Loading...
Next Post

Еден многу важен обичај за Василица: Никако не го правете ова - ќе ве тера баксуз цела година

Во четврток е големиот празник Василица за кој има неколку обичаи. Голем број македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат името на Свети Василиј Велики го слават својот именден. На Василица верниците кои се водат по овој календар кршат и пита со паричка и […]