Овој симптом на корона трае најдолго, кај некои и до една година. Експертите нудат решение кое бара многу трпение и упорност!

admin22
loading...

Мирисите се една од најважните работи на светот бидејќи влијаат на нашата благосостојба. Мирисот на пролетните цвеќиња; мирисот на снегот што доаѓа; мирис на свежо исечена трева; мирисот на најслатката пита со јаболка на баба или чорбата од тетка – сето тоа се искуства кои го прават животот попријатен.

Од друга страна, и сетилото за мирис ни помага да преживееме, бидејќи со негова помош можеме да намирисаме ако нешто гори некаде; истекување на гас…

Сетилото за мирис не предупредува дека некоја храна е расипана итн. Меѓутоа, експертите истакнуваат дека кога сетилото за мирис е изгубено повеќе од шест недели, враќањето на тоа чувство обично се случува во првите шест недели по загубата.

Во спротивно, губењето на сетилото за мирис кај Ковид може да се случи без никакви други симптоми. Повеќето луѓе го враќаат мирисот за неколку недели, а истражувањата покажуваат дека 72 проценти се опоравуваат по еден месец; еднакво на 84 проценти од луѓето кои го изгубиле чувството за вкус. Само неколку сè уште не го обновиле целосно сетилото за мирис и/или вкус по една година.

Значи, кога го губиме сетилото за мирис поради настинка или грип, тоа е далеку од пријатно, бидејќи има силно влијание врз квалитетот на животот. Феноменот се нарекува аносмија. Аносмија значи целосно или делумно губење на сетилото за мирис, што е многу почеста кај Ковид, отколку кај настинки и грип.

Кај некои луѓе сетилото за мирис не се вратило со недели, па дури и месеци по болеста, па затоа е добро да се запомнат неколку можности кои ќе го забрзаат враќањето на сетилото за мирис. Ова е важно, меѓу другото, бидејќи некои студии покажаа дека потрајното губење на мирисот е поврзано со зголемен ризик од развој на Алцхајмерова болест.

Како можеш да си помогнеш?

Добро е да го тренирате сетилото за мирис. Ова значи дека мирисате работи за кои знаете дека имаат силен мирис, на пр. етерични масла (нане, ѓумбир, цитрус, ванила, каранфилче, еукалиптус, роза…) како и храна со силен мирис како лук, каранфилче, цимет, кафе, путер од кикирики .

Мирисајте го секој од овие мириси околу 20 секунди, 3 пати на ден најмалку 6 недели или додека не го вратите сетилото за мирис. Чувствувајте ги истите мириси секој ден. За време на овој ’тренинг’ може да забележите некои чудни ароми кои не одговараат на вистинскиот мирис, но нема што да се грижите, важно е полека да ви се враќа сетилото за мирис.

Рицинусово масло

Лекарите натуропати препорачуваат и рицинусово масло за губење на чувството за мирис. Ова масло во минатото се користело за враќање на сетилото за мирис, бидејќи содржи рицинолеинска киселина, која делува против инфекции, но помага и при назална конгестија и воспалителни процеси предизвикани од настинки и алергии. Како да се користи рицинусово масло? Загрејте го маслото за да биде топло, но не и топло. Нанесете капка масло на секоја ноздра два пати на ден, наутро и навечер.

Ѓумбирот има посебен, специфичен мирис кој е идеален за тренинг за мирис. Можете да користите свежо, мелено или есенцијално масло. Силно се препорачува и чај од ѓумбир. Имено, има исклучително силно антивоспалително дејство и ја намалува количината на слуз која го затнува носот и дополнително влијае на враќањето на сетилото за мирис. Можете да користите и свеж ѓумбир со џвакање неколку пати на ден.

Плакнење со солена вода

Ако сте го изгубиле сетилото за мирис поради алергии или блокирани синуси, може да ви помогне плакнењето на носот со солена вода. Ова ја измива слузта и алергените и ги чисти дишните патишта. Можете да користите купен физиолошки раствор или да го направите сами (помешајте 2 dl топла вода, половина лажичка сол и половина кафена лажичка сода бикарбона; кога малку ќе се олади, исплакнете го носот).

Варен лук

Сварете две-три чешниња сечкан лук и испијте го кога ќе се олади. Силниот антиинфламаторно дејство ќе помогне при затнат нос и ќе го врати чувството за мирис.

Цинк

Истражувањата покажаа дека големи количини на цинк помагаат да се врати сетилото за мирис. Денес, поради осиромашувањето на храната како резултат на современите методи на производство и опустошеното земјиште, на повеќето луѓе им недостасуваат најмногу витамини и минерали.

Недостатокот на цинк е доста чест и може да влијае на текот на болеста предизвикана од коронавирусот, која затоа може да биде подолга и потешка, како и губење на мирисот. Затоа, цинкот како додаток во исхраната може да помогне во оживување на сетилото за мирис.

Loading...
Next Post

Во понеделник се празнува Света Петка: Жените никако не треба да ги прават овие две работи!

Денес се празнува летна Св. Петка Параскева: Жените не треба да ги прават овие две работи! Македонската православна црква во понеделник, 8. август ја празнува летна Света Петка Параскева – заштитничка на жените, светица која им помагала на болните и сиромашните. Поради чудата кои ги направила, пред нејзините мошти и […]