Шесте најсреќни хороскопски знаци во 2020 година

admin22

Какво ќе биде влијанието на планетите, и што треба да очекуваме во 2020 година? Важно е да се разбере дека и покрај целосната сила на влијанието на повисоката промисла, милијардата популација на Земјата не е поделена на групи на среќници и губитници по датумот на раѓање. Хороскопот ги кажува општите […]

Македонец кој ја напушта родната грутка со емотивно простување: Збогум Македонијо

admin3

Велат секој ден стотици Македонци си заминуваат од родната земја …Одат на печалба по подобро утре… Еден од нив е Тимотеј Соколов Македонски кој се чувствува „скршено“ со Оливера Соколова Македонска но за својата намера ги извести пријателите на Фејсбук. Погледнете го неговото проштевање: „Уште 12 дена и збогум моја […]

Не ставајте ја во паричник: Ако вечер ви падне паричката еве каде да ја чувате за среќа

admin3

Василица е голем и тежок празник, именден и куќна слава на многу македонски семејства. На Василица се крши леб или пита со паричка, која се верува дека носи среќа и бериќет. Важно е ако ви се падне паричката каде ќе ја чувате. Секогаш парчето леб кое било наменето за вас […]

ВНУК ОД ПЕКОЛОТ: Ален со секира ги уби бабата и дедото, ќе лежи 20 години затвор

admin3

Апелациониот суд во Ниш го осуди Ален Марковиќ (30) од Болаково, село Сумаковац, на 20 години затвор, затоа што во 2016 година ги убил баба Љубица Марковиќ (85) и неговиот дедо Милан Марковиќ (88). Ален тогаш побарал неговите баба и дедо да му дадат пари од пензијата, а кога тие […]

(ВИДЕО) Борко Ристовски: Ќе се повлечам кога ќе се појави квалитетен голман во репрезентацијата

admin22

Европското првенство во ракомет, што се одржува во Австрија, почна пред неколку дена, а македонските ракометари веќе одигра два натпревари. Во екот на подготовките, пред да одат во Виена, разговаравме со голманот Борко Ристовски. Вели, јавноста е навикната да се радува на победите, па затоа на играчите не им е […]

ПОУЧНА ПРИКАЗНА: Кога го имаш Бог во срцето, не е важно другите што зборуваат

admin22

Уште кога бил дете, на еден човек, неговата баба секогаш му говорела:- „Момче мое, ете кога ќе пораснеш голем и кога ќе ти биде тешко на душата – ти појди во храмот, таму секогаш ќе ти биде подобро“. Кога човекот порасна, животот му стана неподнослив. Се присети на советот на […]

МАЛКУМИНА ГО ЗНААТ ТОА: Зошто се меси пита со паричка на Василица?

admin22

Историјата на «василопитата» е еден настан, кој се случи во IV век во градот Кесарија Кападокиска, во Мала Азија. Во тоа време, свети Василиј Велики беше епископ на Кесарија и живееше во единство со неговите сограѓани, со љубов, разбирање и помагање еден на друг. Еден ден, кога Јулијан Отстапникот, нечесен […]

Дневен хороскоп за 13 јануари: Девицата ќе има лош почеток на неделата

admin22

Овен Нема да бидете задоволни со овој понеделник. Подоцна ќе се чувствувате повредени и нема да можете да се справите со фрустрациите. Бик Овој ден е да направите нешто убаво за себе. Не барајте повод за било каква акција. Близнаци Овој понеделник, ќе дознаете дека сте биле променети. Не брзајте […]

ОДЛИЧЕН ТЕСТ: Вашиот одговор открива сè за вас?!

admin22

Една фотографија може да каже 1000 зборови. Ова е уште поголема вистина кога станува збор за семејните фотографии. Врската меѓу родителите и нивните деца е една од најчистите, исполнета со многу љубов и среќа, но не секој ги чувствува овие работи на ист еднаков начин. Токму нашиот денешен, следен тест […]

Исповед на вработен во Канели во Италија: Им средив и работа и сместување, откако си го средија животот заборавија на мојата добрина

admin22

Пред речиси 16 години заминав во Италија. Сиромаштијата односно немањето на доволно финансии да обезбедам подобра сегашност, но и иднина за мене и моето семејство ме натера да го напуштам родното место и да тргнам на пат далеку од дома, на пат кој ќе овозможи подобар живот за мене и […]