Как победи зборот и македонската песна – Приказната за Зоран Заев и Фолк фест „Валандово“

admin22

ГО ЗНАЕТЕ ЛИ ЗАЕВ? Еве една вистинска приказна (од мнoгуте кои ги знам) за Зоран Заев! Дејствието на приказната се случува во Валандово, во еден мајски ден, пред десеттина години. Љубителите на новосоздадената македонска песна, со нетрпение ја очекуваат финалната вечер на Фолк фест “Валандово”, ем тие во салата, ем […]

Бугарски министер во притвор поради увоз на отпад од Италија

admin22

Бугарското обвинителство го обвини министерот за заштита на животната средина Нено Димов дека намерно лошо раководел со кризата настаната заради рестрикциите со вода во градот Перник, на западот од Бугарија. Бугарската Влада претходно денеска соопшти дека премиерот Бојко Борисов ја прифатил оставката на Димов, кој претходната ноќ ја минал во […]

ВОЗАЧИ ВНИМАВАЈТЕ: Каде вее снег во моментов

admin22

Сообраќајот на државнита патишта се одвива тековно по наместа влажни коловози. Снег врне на Попова Шапка, во Крушево, Маврово и на планинските превои Стража, Ѓавато и Пресека. ЈП „Македонијапат“ апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината кон условите на патот. Дежурните екипи на ЈП „Македонијапат“ се постојано на терен […]

НОСИ СРЕЌА И ГО ЧУВА СЕМЕЈСТВОТО ОД ЗЛО: Оваа мора да го имате дома

admin22

Фикусот е билка која сите треба да ја имаме дома. Според Фенг Шуи билките се неопходни дома, а фикусот носи радост, среќа и хармонија. Кога е сместен во југоисточниот дел на станот помага за благосостојба. Оние кои го имаат дома според Фенг Шуи ќе имаат среќа. Сите сакаме да имаме […]

Со години од сопругот криела што прави во тоалет, кога ја фатил се дознала нејзината зависност

admin3

Лиса Андерсон (44) од Девон во Велика Британија има чудна зависност – таа, имено, јаде пудра. Пудрата за бебиња оваа жена, како рекла за медиумите, ја јаде веќе со децении и никако не може да се ослободи од таа навика. -Повеќе од деценија секојдневно јадам пудра, а јадам по една […]

Денеска го славиме Свети Теодосиј Велики: Кои имиња се слават денеска?

admin22

Денеска е 11 јануари по православниот календар и денеска го чествуваме преподобен Теодосиј Велики. Тој прв востановител и устроител на монашкото општежитие. Роден е во областа Кападокија, во селото Могаријаси, од благочестиви родители. Како млад го посети Св. Симеон Столпник којшто го благослови и му прорече голема духовна слава. Со […]

Кои ќе бидат најбогатите хороскопски знаци во 2020 година

admin22

Ако сега тврдите дека сте меѓу најбогатите хороскопски знаци од 2020 година, не можеме да ви помогнеме. Астролозите веќе ја прочитале и посочиле тезата за 7 претставници на зодијакот. Откријте дали вашиот хороскопски знак е, меѓу нив: Хороскопски кои ќе се збогатат Бик Овој премногу економичен знак ретко има проблеми […]

(ВИДЕО) ГО ФАТИЈА НА ЛИЦЕ МЕСТО СО ПАРИ: Погледнете го апсњето на Јевтиќ, директорот на „Железници“

admin22

Српското Министерство за внатрешни работи објави видео од апсењето на Мироjуб Јевтиќ, директор на јавното претпријатие кое управува со српските железници, за примање мито од 10.000 евра во службени простории. На снимките е прикажано апсењето, но и парите за кои се претпоставува дека се мито од 10 000 евра во […]

ПЕНДАРОВСКИ ДО ЧУЛЕВ: Незнам зашто и јас да ви го вратам возилото

admin22

Едно од 35-возила кои министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, побарал да се вратат во кругот на МВР, го користи претседателот на државата, Стево Пендаровски. Информацијата ја потврдија, но велат дека не знаат кој е мотивот за ова барање потпишано од Чулев. „Информирани сме дека постои интерен допис во рамките […]

За Груевски е напишана и песна – за тоа како звучи и како изгледа спотот погледнете во видеото

admin22

На youtube има видео од песна посветена на Никола Груевски. Песната е стара – од 2009, но сепак доколку не сте ја чуле досега, ви ја пренесуваме. Еве дел од стиховите. Никола мајка го роди за народ да води кон светла иднина,, Никола, Никола Груевски господ го прати за верба […]