Тито запалил пура во Белата Куќа: Побарале да ја изгасне, а неговиот одговор бил генијален

admin22

Претседателот на СФРЈ, Јосип Броз Тито бил познат по своите раскошни патувања. Многу случки говорат за моќта, почитта и угледот што ги поседувал во светот претставувајќи ја Југославија. Па така во 1971 година тој бил личен гостин на Ричард Никсон, претседателот на САД. Заедно со својата сопруга ја посетиле Белата […]

Наќе Чулев за Фокус: Службените возила се користеле несоодветно и досега само едно е вратено

admin22

Техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев кој вчера попладне испратил телеграма во Министерството за внатрешни работи и бара да се вратат триесетина возила меѓу кои и возила што ги користело обезбедувањето на неговиот претходник и сегашен технички премиер, Оливер Спасовски, во изјава за Фокус вели дека возилата се користеле […]

Лазаров: Доста ни беше од политика, време е за радост на нацијата

admin22

Македонија вчера ја победи Украина во првиот натпревар на Европското првенство. Победничкиот гол во последната секунда го постигна капитенот Кире Лазаров. Македонија имаше предност и од пет гола разлика, но на крајот дозволивме да влеземе во трилер завршница која сепак среќно заврши за нас. „Не одигравме брилијатно, но не заслуживме […]

Педофил жив запален од граѓани по обвинение дека силувал и убил 6-годишно девојче

admin22

Маж обвинет дека силувал и убил шестгодишно девојче бил жив запален во местото Какахоатан во јужниот дел на Мексико, соопштија властите во сојузната држава Чиапас. Група граѓани го фатиле Алфред Роблеро и го обвиниле за силување и убиство на дете, чие исчезнување е пријавено вчера од страна на семејството. Обвинителството […]

НОВ БРАН НА МИГРАНТИ: Во Гевгелија уапсени 62 мигранти во товарен воз

admin22

Вкупно 62 мигранта се откриени вчера попладне при контрола на два товарни воза кои пристигнале на Железничката станица Гевгелија од Грција. Во првиот воз се пронајдени 42 мигранта од кои 38 од Мароко, двајца од Сирија и двајца од Алжир. Мигрантите се откриени во 15:55 часот од страна на полициски […]

ПЕКОЛЕН ДЕН: Уште една трагедија со пожар утринава во Штип

admin22

Во пожар во стан во Штип изгоре 30 годишно момче, дознава ТВ21. Според првичните неофицијални информации причина за пожарот било вклучено грејно тело. За во текот на денешниот ден се најавуваат повеќе инфромации. На терен излезени се екипи на Противпожарната единица, брза помош и полиција, а врз телото на момчето […]

КАКВО ВРЕМЕ НЕ ОЧЕКУВА ВИКЕНДОВ: Ќе има ли снежни врнежи

admin22

За време на викендот ќе има зголемена облачност и ќе дува умерен северен ветер. Утре на пониските места ќе има повремен локален дожд, а на планините снег. Поради спуштање на постудена воздушна маса во ноќните часови кон недела и во недела претпладне врнежите на места ќе преминуваат во снег и […]

Го молев да не лета за Техеран: Сопругата на пилотот открива страшно предвидување

admin3

Катерина Гапоненко за Скај њуз раскажала дека била загрижена кога се во прашање меѓународните летови. Сопругата на пилотот на украинскиот патнички авион, кој се урна по полетувањето од Техеран, откри дека го предупредувала да не се качува на тој лет. Таа верува дека авионската несреќа е чин на тероризам. Катерина […]

Кекеновски до Груевски: Се јави од Будимпешта храбриот херој во папучи

admin22

Универзитетскиот професор Јове Кекеновски остро реагираше на последниот статус на Фејсбук што го објави поранешниот премиер Никола Груевски, а во кој истакна дека ниту тој, ниту партијата биле виновни за „Крвавиот четврток“. Кекеновски во свој статус го обвини Груевски дека лажел додека бил на власт, но дека продолжува со лажење […]

АЛКАЛОИД ВРАБОТУВА: Плати од 18.508 до 40.095 денари

admin22

А Л К А Л О И Д А Д С К О П Ј Е ги објавува следните слободни работни места: 1. Оддел: Општи работи – Безбедност и здравје при работа (БЗР) Позиција: помлад координатор за безбедност и здравје при работа – 1 (еден) извршител Дневното работно време на […]