ПОУЧНА ПРИКАЗНА: Кога го имаш Бог во срцето, не е важно другите што зборуваат

admin22

Уште кога бил дете, на еден човек, неговата баба секогаш му говорела:- „Момче мое, ете кога ќе пораснеш голем и кога ќе ти биде тешко на душата – ти појди во храмот, таму секогаш ќе ти биде подобро“. Кога човекот порасна, животот му стана неподнослив. Се присети на советот на […]

МАЛКУМИНА ГО ЗНААТ ТОА: Зошто се меси пита со паричка на Василица?

admin22

Историјата на «василопитата» е еден настан, кој се случи во IV век во градот Кесарија Кападокиска, во Мала Азија. Во тоа време, свети Василиј Велики беше епископ на Кесарија и живееше во единство со неговите сограѓани, со љубов, разбирање и помагање еден на друг. Еден ден, кога Јулијан Отстапникот, нечесен […]

Дневен хороскоп за 13 јануари: Девицата ќе има лош почеток на неделата

admin22

Овен Нема да бидете задоволни со овој понеделник. Подоцна ќе се чувствувате повредени и нема да можете да се справите со фрустрациите. Бик Овој ден е да направите нешто убаво за себе. Не барајте повод за било каква акција. Близнаци Овој понеделник, ќе дознаете дека сте биле променети. Не брзајте […]

ОДЛИЧЕН ТЕСТ: Вашиот одговор открива сè за вас?!

admin22

Една фотографија може да каже 1000 зборови. Ова е уште поголема вистина кога станува збор за семејните фотографии. Врската меѓу родителите и нивните деца е една од најчистите, исполнета со многу љубов и среќа, но не секој ги чувствува овие работи на ист еднаков начин. Токму нашиот денешен, следен тест […]

Исповед на вработен во Канели во Италија: Им средив и работа и сместување, откако си го средија животот заборавија на мојата добрина

admin22

Пред речиси 16 години заминав во Италија. Сиромаштијата односно немањето на доволно финансии да обезбедам подобра сегашност, но и иднина за мене и моето семејство ме натера да го напуштам родното место и да тргнам на пат далеку од дома, на пат кој ќе овозможи подобар живот за мене и […]

Астрологот Пол Глоба: Само 2 хороскопски знаци искрено ќе се сакаат во 2020 година.

admin22

2020 година е! Многумина чекаат што ќе се случи со нив во наредните 12 месеци. Тоа е причината зошто споделуваме со вас целосен хороскоп за 2020 година, кој ќе биде предмет на Белиот стаорец (според кинескиот хороскоп). Покрај тоа, објавуваме и целосен љубовен хороскоп, кој откри за што треба да […]

Доколку користите банкомат, никогаш повеќе не земајте потврда после трансакцијата

admin22

Во неодамна спроведеното истражување потврдено е дека личностите кои дошле во допир со хартијата која се користи на банкоматите, после два часа во својата урина имале зголемена вредност на бисфенол А. Кај личноста која користела ракавици, немало зголемување на ова хемиско соединение. Бисфенол А научниците порано го поврзуваа со хормонски […]

ЦЕЦА ЗА ПРВ ПАТ СИ ГО ОТВОРИ СРЦЕТО: „Врескав и му вадев крв од уста на Жељко“

admin22

На 15. јануари ќе навршат 20 години откако беше убиен некогашниот командант на Српската доброволна гарда и сопруг на пејачката Цеца, Жељко Ражнатовиќ Аркан. Тој ден таа била со него во хотелот Интерконтинентал, а друштво им правела и нејзината сестра Лидија. Истиот ден инаку во нападот биле ликвидирани и Миленко […]

ПОДГОТВЕТЕ СЕ ДОАЃА ВАСИЛИЦА: Што да направите за да ве следи среќа цела година

admin22

Православните христијани кои се водат според Јулијански календар на 13 јануари ќе ја пречекаат Православната или Старата нова година. Голем број македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат името на Свети Василиј Велики го слават својот именден. На Василица верниците кои се водат по […]

Каракамишева распали по Тамара: Те поздравија македонските ракометари (ФОТО)

admin22

Универзитетската професорка Тања Каракамишева на својот Фејсбук профил ја „пецна“ поп-пејачката Тамара Тодевска која ја претставуваше Македонија на Евровизија. „Тамара Тодевска, те поздравија Македонските ракометари, ја испејаа химната со делот “Гоце Делчев, Питу Гули, Даме Груев, Сандански”….сега, шу праиме??? Заев? Радо?“, напиша Каракамишева. Ова доаѓа откако на настан организиран во […]