ВО ПЕТОК Е ГОЛЕМ ПРАЗНИК: Кои обичаи ги носи, и верувања дека студот ќе замине, денот ќе биде подолг

admin22

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) во петок е 18 јануари. Во петок е Св. Атанасиј Велики, голем борец за вистинското православие. Именден празнуваат: Атанас, (доаѓа од грчкото Атанасиос и значи бе*мртен), Атанаска, Танас, Тане, Танаска, Насе, Насте… Нашиот народ два пати го празнува споменот на свети Атанасиј Велики. На […]

ХОРОР ПРИКАЗНА: Со камера ја снимав свекрва ми, и му докажав на маж ми каква е мајка му

admin22

Маж ми е добар човек, ама многу ја слуша мајка му, па кога таа ќе му ја наполни главата, тој здивува со мене, побеснува, ми се дере, лош е кон мене, ми се лути, а неколку пати ми има удрено и шамари. Само поради сверква ми станува таков насилен. Таа […]

МАЛКУМИНА ЗНААТ ЗА ОВАА ВИДЕО: Гадафи – ја уништивме Југославија! Кој ќе одговара за тоа?

admin22

Оваа година поминува една деценија откако Моамер ал Гадафи го одржа првиот говор во Обединетите нации (ОН). Гадави во тој говор остро ја критикуваше нивната меѓународна политика, но интересно е тоа што зборуваше и за Југославија. „Ниту една држава не беше мирна како Југославија, изградена чекор по чекор, откако Хитлер […]

СРЦЕ ДА ТИ ЗАСТАНЕ: Сара се разбудила и крај себе ја пронашла мртва својата ќерка

admin22

Бебе старо само 15 месеци починало додека спиело со својата мајка, а причината за смртта е неверојатна и трагична. Малата Амелија Купер била пронајдена мртва од својата мајка Сара Талбот, која ја пронашла мртва покрај себе кога се разбудила. Талбод во напад на паника повикала брза помош и почнала да […]

Босанската јасновитка Азра тврди дека Аркан е жив и Цеца го издржува

admin22

Босанската пророчица Азра Муратовиќ сите ја знаат како жената со лажиците. Нејзината моќ да гледа „на лажици“ некои ги засмејува, а некои се наежуваат од тоа. останува на вас дали да верувате или не. -Одговорно тврдам дека Жељко ражнатовиќ Аркан е сеуште жив! Ја практикував полноќната молитва па по пат […]

(ФОТО) ВИ СЕ ДОПАЃА ЛИ: Еве како ќе изгледаше СФРЈ доколку се оствареше планот на Тито

admin22

Некои со носталгија се сеќаваат на Југославија и сметаат дека тогаш се живееше подобро од сега. Други, пак, сметаат дека тоа била „уметничка градба“, која со сила ги терала народите да живеат во една држава. Меѓутоа, кој знае каква ќе беше судбината на Југославија доколку се оствареше планот на Јосип […]

НЕМА КРАЈ ЗА БУНТОВНИКОТ: Дарко Лазиќ мораше да оди повторно на операција!

admin22

Дарко Лазиќ веќе две години има потешкотии поради килограмите со кои се бори од сообраќајката која ја доживеа во октомври 2018 година. Потоа пејачот почна да има проблеми со килограмите, а болката во колкот му е се поголема, па поради тоа Дарко замина на операција. „Дарко го намали желудникот затоа […]

ПОЛИЦИЈАТА ГИ УАПСИ ДОЈАВУВАЧИТЕ: За лажната „бомба“ во Сити мол

admin22

Две 19-годишни момчиња попладнево се приведени за лажната дојава на бомба во трговскиот центар Сити мол во главниот град. Уапсени се П.Ц. (19) и А.Д. (19) и по документирање на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава, информираше полицијата. Попладнево е извршена евакуација во трговскиот центар Скопје Сити мол во населбата […]

(ВИДЕО) ЈА ФАТИЈА ЖИВА: Стара жена и прави магија на невестата среде моминска

admin22

И додека камерите го снимаа орото кое се изведува на моминска вечер, каде сите треба да се забавуваат, во еден кадар се доаѓа до страотен заклучок. Како што пренесуваат корисниците на Твитер, на видеото се гледа како постара жена и прави магија на невестата, а сето тоа го потврдува и […]

(ВИДЕО) ДАЛИ Е ОВА НОРМАЛНО?: Човек снима и навредува Кинези во Скопје поради коронавирусот

admin22

На Твитер се појави видео на кое се гледа како човек во Скопје со мобилен телефон снима Кинези, ги пцуе, навредува и им порачува да си одат во Кина поради коронавирусот. Тој погрдните зборови ги кажува на македонски и англиски јазик. Луѓето не реагираат на провокациите. На Твитер има негативни […]