По информацијата дека од Дунав е извадено безживотно тело, веднаш се огласи таткото на Матеј, Ненад Периш!

admin22
loading...

Се огласи таткото на Матеј Периш откако вечерва од Дунав беше извадено безживотно тело

Тело во фаза на распаѓање е извлечено од реката Дунав, а српските власти проверуваат дали се работи за момчето од Хрватска, Матеј Периш кој исчезна на Нова година.

Телото е извадено кај Костолац. Извор од истрагата наведува дека во овој момент се претпоставува дека не се работи за исчезнатиот Периш, но дека оваа можност дефинитивно се проверува.

Имено, клучниот детал што ја побива тезата дека се работи за Матеј е дека телото е пронајдено во напредна фаза на распаѓање, што значи дека е во вода најмалку шест месеци. Исто така, патиката пронајдена на телото не соодветствува со описот на оние патики кои Матеј ги носел ноќта на исчезнувањето, што го потврди и Ненад Периш.

Дежурниот обвинител наредил обдук ција на телото, за да се изврши идентификација и евентуално да се утврдат причините за смр тта. Младиот Периш исчезна ноќта помеѓу 30 и 31 декември 2021 година.

Се огласи таткото на Матеј Периш откако вечерва од Дунав беше извадено безживотно тело

Вчера од Дунав кај Костолац беше извлечено тело во фаза на распаѓање, за кое се претпоставуваше дека би можело да биде на исчезнатиот Матеј Периш. Телото го пронашол жал што ловел риба во близина, а одредени детали укажуваат дека сепак не се работи за исчезнатиот Матеј Периш, пишува Информер.

Клучните детали кои се веќе разгледани во потрагата по исчезнатиот млад Хрват не се совпаѓаат со пронајдените останки.

Имено, она што ја побива тезата дека се работи за Матеј е дека телото е пронајдено во поодмината фаза на распаѓање, што значи дека било во водата најмалку шест месеци, додека Матеј Периш исчезна ноќта меѓу 30 и 31 декември.

Исто така, патиката пронајдена на телото не соодветствува со описот на оние патики кои Матеј ги носел ноќта на исчезнувањето, што го потврди и Ненад Периш. Бидејќи, според информациите на српски Курир, на телото пронајдено кај Костолац имало црни патики.

– Ме повика полиција во петокот и побара да потврдам дали Матеј има бели или сини патики. Имаше бели со сина буква V од страна. Им препратив фотографија од патиките што ги имаше Матеј бидејќи и јас ги имам истите. Тој го носеше бројот 44/45 во зависност од моделот, а јас носам еден број поголем. Тоа ме прашаа бидејќи при претресот нашле сини патики, изјави Ненад Периш.

На пронајденото тело долниот дел од облеката се распаднал поради долго стоење во вода, а се гледаат и остатоци од долна облека со натпис „underwear“, сведочеше човекот кој го забележал телото, додавајќи дека несреќниот маж најверојатно бил во водата екстремно долго време, па бил пронајден само дел од телото.

Експертите објаснија дека по толку долго стоење во вода, речните риби го „напаѓаат“ телото, што се распаѓа до степен на непрепознатливост. Дежурниот обвинител нареди обдукција на остатоците од телото, за да се изврши идентификација и евентуално утврдување на причината за смрт та.

Безживотно тело на непознато лице е извлечено од Дунав кај Костолац во фаза на распаѓање.

Наредена е обдукција која ќе го покаже идентитетот, а дотогаш не е исклучена можноста да станува збор за исчезнатиот Матеј Периш по кого се трага повеќе од два месеци.

Потрагата по исчезнатиот сплитчанец трае повеќе од два месеци. Младиот човек исчезна ноќта помеѓу 30 и 31 декември 2021 година. Неговите пријатели последен пат го виделе во Готик клуб, по што изгубиле контакт.

Тогаш во јавноста се појави снимка на која се гледа како млад човек трча низ Бетонската сала. Сигналот на неговиот телефон последен пат бил снимен во близина на Големиот воен остров.

Loading...
Next Post

(ВИДЕО) БАЈАГА ОДГОВОРИ НА ПРОЗИВКАТА ОД АЦА ЛУКАС! Никој не очекуваше ваков одговор

Имаше што да каже Вчеравечер во Србија се одржа првата полуфинална вечер од нивниот избор за претставник за Евровизија. Пред почетокот на фестивалот, ситуацијата на Кошутњак била доста тензична. Уште дента се појави информација дека Аца Лукас бил уапсен, нешто за кое тој веќе одговорил, а вечерта дошло до кавга […]