„Поради овие грешки во бракот, сега сум само поранешен сопруг“

admin3
loading...

Кога бракот се распаѓа, во повеќето случаи, сопружниците го обвинуваат својот партнер, но не и Серж Бјанко. Тој призна дека го уништил бракот, и сега сака со сите да ги сподели четирите грешки што ги направил, а кои на крајот довеле до развод.


1. СЕ ЗДЕБЕЛИВ

Како да се мотивирате да вежбате Серж вели дека не се здебелил само во физичка смисла, иако се здебелил неколку килограми.

Тој беше многу мрзелив откако се ожени и почна да зема се здраво за готово. – Бракот ми изгледаше прилично лесен од почетокот. Мислев дека се оженив за мојата сопруга, Моника, затоа што сме совршени еден за друг и поради тоа бев 99 проценти сигурен дека едноставно можам да бидам и да правам што сакам – пишува тој.


Но, тој сфати дека тоа е голема грешка. Тој вели дека целиот брак бил на „авто пилот“, и дека поради тоа пропуштил многу ситници, кои на крајот се акумулирале и довеле до раскинување на неговиот брак.


2. СЕ СЕКОГАШ СЕ ВРТЕШЕ ОКОЛУ МЕНЕ – Јас бев еден од најлошите Љубовници во светот. Можеби ви е чудно што го велам тоа, и тоа е во ред. Сега го живеам животот со искреност и затоа сум подобар човек.

Јас би бил подготвен да се обложам на пакет ладни пива дека немате идеја колку всушност сте лоши во кревет.


Веројатно ќе ми кажевте: „Но, Серге, јас сум прилично среќен со мојот живот. Се уште водам љубов редовно, и тоа е повеќе отколку што можат да кажат повеќето момци на работа “.

Те разбирам, пријателе. Го мислев истото – објаснува овој блогер. Но, подоцна сфати дека работите во креветот не се баш прекрасни, барем не за неговата сопруга. Серж признава дека бил многу себичен во с ексот, и дека никогаш не ги слушал нејзините желби и потреби.


3. НИКОГАШ НЕ ПОМОГНАВ ВО ПЛАЌАЊЕ НА СМЕТКИТЕ

Серж нагласува дека имал работа и заработил повеќе пари, но тоа воопшто не е поентата. Целосно ја остави поранешната сопруга задолжена за финансии и никогаш не се обиде да и помогне. Иако била добра со финансиите, овој разведен блогер смета дека тоа било голема грешка.

– Повеќето жени сакаат и заслужуваат да се чувствуваат како некој да се грижи за нив, без разлика колку биле независни и силни.

Сакаат да чувствуваат сигурност што може да дојде само кога знае дека нејзиниот партнер е свесен и проактивен за заедничкиот живот. А дел од тоа е самиот чин на плаќање сметки, инвестирање и знаење на цените во продавниците. Затоа, соочи се и потруди се – советува тој.

4. КАЖУВАВ РАБОТИ ШТО НИКОГАШ НЕМА ДА МОЖАМ ДА ГИ ИЗБРИШАМ

Тој верува дека најголемата грешка што ја направил во бракот е непромислена навреда. Тоа беше негов начин да се одбрани кога почна да се расправа со сопругата, но во тие расправии кажа некои работи кои никогаш повеќе нема да може да ги избрише.


– Ништо, ништо воопшто не може да избрише некои работи што ги кажавте на друго човечко суштество. Може да се обидуваш да ги израмниш работите со години, но верувај ми, ќе жалиш за некои изговорени зборови до крајот на животот – вели тој.


Затоа тој ги советува сите луѓе кои имаат проблем со контролата на емоциите да најдат начин да си помогнат себеси, а со тоа и нивниот брак. Размислете пред да кажете нешто, дури и среде жестока расправија.

Foto: Thinkstock

Loading...
Next Post

НЕ СЕ ВАКЦИНИРАВ, СЕГА ЧЕКАМ ЗА РЕСПИРАТОР: ЖЕНА ЗАБОЛЕНА со корона не е вакцинирана од НАЈГЛУПАВАТА причина

Досега вакцините се покажаа како ефикасни против сите мутации кои предизвикуваат загриженост. Доколку се покаже дека повеќе не даваат доволна заштита тогаш ќе треба да се адаптираат, вели Ризе, но потенцира дека нема потреба да се избрзува. „Вакцина не се развива во краток рок. Ако на секои три месеци има […]