Последната порака на Матеј пред доаѓањето во Белград: Многу се радувал на оваа песна – најдобриот другар објави ПРИНТСКРИН (фото)

admin22
loading...

Матеј Периш од Сплит исчезна ноќта пред Нова година, кога само излета од клубот „Готик“ кон реката Сава, по што му се изгуби секаква трага.

Неуморно се трагаше по Матеј повеќе од пет месеци. Никој не знае зошто го направи тоа. Сите веруваа дека е жив, се додека во медиумите не излезе веста дека на Ада Хуја е пронајдено безживотно тело со облека како на младиот човек.

Мобилниот телефон пронајден во џебот од неговите панталони, кога телото на Матеј Периш во средата беше извлечено од Дунав кај Ада Хуја во Белград, конечно можеше да одговори на прашањето – зошто младиоит човек од Сплит истрча од клубот Готик ноќта во маица на кратки ракави, трчал низ улиците, па се симнал до реката каде подоцна се удавил, како што било утврдено со обдукцијата.

Како што објаснуваат телекомуникациските експерти за Блиц.рс, од пронајдениот телефон најверојатно може да се извлечат речиси сите податоци, иако телефонот е во вода речиси пет месеци, а најважни се фотографиите и снимките од кобната ноќ.

Потрагата по Матеј Периш од Сплит, кому му се губи секаква трага за време на новогодишната прослава во Белград на 31 декември 2021 година, по пет и пол месеци конечно беше прекината, откако неговото тело беше пронајдено во Дунав, кај Ада Хуја.

Обдукцијата ја разреши мистеријата за начинот на смр тта на Матеј и беше утврдено дека 27-годишниот Сплитчанец се удавил во ледениот Дунав, но главното прашање – зошто Матеј таа вечер ги оставил пријателите, истрчал од клубот и потоа влегол или паднал во водата, може да се откртие само преку анализата на неговиот телефон.

Според форензичарот Бранислав Благојевиќ, најважно за почеток е состојбата на телефонот кој е пронајден заедно со телото и дали има механички оштетувања на истиот.

„Во 99 проценти од случаите во кои сум работел со вакви или слични телефони, ништо не останало од телефонот, особено ако толку долго бил во вода. Но, картичката и по толку време може да се спаси, а МВР да чита податоци од неа, особено оние од последните неколку дена што особено ќе значат во истрагата“, изјави Благојевиќ за Блиц.рс.

Многумина беа шокирани од фактот што Матеј Периш беше пронајден мр тов. Имаше надеж дека е жив, но судбината си го стори своето.

Постојат сомнежи дека младиот човек допливал до Големиот воен остров, каде последен пат му бил „фатен“ сигналот, но не успеал да се избори со водената стихија…

Негов пријател сега ја објави последната преписка на апликацијата WhatsApp со несреќниот Матеј, каде што можете да видите што последен пат му испратил Периш, во декември минатата година.

Му ја испратил песната „Бекрија“, па подолу Матеј напишал „Ова ќе се слуша во Белград“

Loading...
Next Post

ГИНЕКОЛОГ ИСКРЕНО ОТКРИВА: „Не сакам кога жена доаѓа кај мене на преглед и го прави ова!“

Секоја жена која е одговорна спрема сопственото здравје ги прави рутинските годишни гинеколошки прегледи. Тоа е превентивна здравствена мерка која обезбедува сигурност во поглед на физичкото и репродуктивното здравје. Посетата на гинеколог овозможува и советување во врска со здравиот животен стил и ги намалува здравствените ризици. Годишниот гинеколошки преглед опфаќа […]