ПРВИ ЗНАЦИ НА ДЕЛТА СОЈОТ: Докторка открива се за симптомите, еве што не смеете да игнорирате!

admin22
loading...

Докторката објасни дали симптомите на инфекција со вирус на делта се разликуваат од симптомите предизвикани од други варијанти на вирусот!


Варијантата на делта на коронавирусот е повеќе заразна од претходните, а прашањето што многумина сега го поставуваат е – дали симптомите на инфекцијата се промениле?


„Меѓутоа, се чини дека постојат некои разлики во симптомите во споредба со претходните варијанти“, вели професорката за итна медицина на Универзитетот Јеил, д -р Карен Џубаник. „Сепак, не е јасно дали има врска со самиот вирус или дали зависи од лицето што ќе се зарази“.


Првите знаци на инфекција на вирус на делта

Кога станува збор за инфекција со делта варијанта на корона вирусот, д -р Џубањик вели дека заразените со овој вид најчесто се жалат на следните симптоми: главоболка, болки во грлото, затнат нос или течење на носот, треска и малаксаност.


“Честопати не гледаме губење на вкус или мирис, што беше релативно чест симптом во претходните варијанти. Исто така, помалку пациенти заразени со вирусот на делта имаат посериозна кашлица”, истакнува таа.

Сепак, тој додава дека ова може да има врска со фактот дека сега се вакцинираат поголем број луѓе, а не со самата варијанта на делта.


Најчестите симптоми, без оглед на варијантите

„Како и со другите варијанти, се чини дека еден симптом е најчест од сите – рано или доцна – а тоа е дека воопшто нема симптоми, особено кај младите, здрави луѓе“, вели д -р Џубањик.


„Тоа е тајната за успехот на ширењето на вирусот корона – многумина, особено младите и здравите луѓе, имаат асимптоматска болест, не се тестирани или изолирани, а потоа го шират вирусот“.


Таа посочува дека секој што има треска, кашлица, отежнато дишење или отежнато дишење, замор, малаксаност, главоболка, губење на вкус или мирис, болки во грлото, затнат нос или течење на носот, гадење или повраќање, дијареа, треба да се тестира на коронавирусот.


Тешко е да се каже дали варијантата на делта на вирусот е навистина различна, повеќе или помалку опасна во однос на претходните варијанти, бидејќи вакцините влијаеле на тоа кој ќе се разболи и има посериозни симптоми.

“На пример, претходните соеви можеби беа посмртоносни според некои податоци. Но, тоа веројатно има врска со помалиот број луѓе вакцинирани во тој период.


Докторката додава дека сега короната, т.е. доминантниот вид на делта главно ги напаѓа младите, но дека ова веројатно нема врска со самиот вирус, туку со фактот дека има многу невакцинирани млади луѓе.

Loading...
Next Post

3 хороскопски знаци чии желби ќе се исполнат до 30 октомври!

Кога Марс влезе во знакот Вага на 16 септември, влеговме во период на хармонија и романтика. Оваа ситуација ќе продолжи до 30 октомври, кога Марс го продолжува својот пат кон Скорпија. Марс во Вага се карактеризира со мирна внатрешна енергија, има потреба од интимност и љубов, а во исто време […]