Ренато Грбиќ ја открива шокантната вистина – Пред да почине, Матеј Периш пливал до ОВДЕ

admin22
loading...

Матеј конечно е пронајден, но дури сега почнува вистинската истрага која треба да одговори што всушност му се случило на несреќното момче

Телото на младиот човек го пронашол капетан на брод, Милован Зеленовиќ.

„Одевме по палубата и видовме како водата носи тело. Ветерот го донесе, пливаше низводно по Дунав. Околу 9 часот, пристигна полицијата. Телото беше во фаза на распаѓање, едно момче кое помина и провери на интернет и виде дека е облечен исто како Матеј Периш. Имаше една бела патика и црна маица. Кога човек ќе се удави тој е свртен со телото кон долу“, рече Зеленовиќ.

Таткото на Матеј, Ненад Периш, вчера во неколку наврати стави до знаење дека починатиот помлад маж најверојатно е неговиот син.

Телото е пронајдено четири и пол месеци по исчезнувањето на сплиќанецот. Матеј исчезна ноќта меѓу 30 и 31 декември. Истрчал од клубот „Готик“, трчал низ белградските улици, се обидел да запре такси, а потоа, како што може да се види на снимката од надзорната камера на ресторанот „Саванова“, се спуштил по скалите кон Сава. Но, не се гледа дека влегол во вода.

После тоа почна голема потрага, а српската полиција со недели вршеше увид во Сава и Дунав. Истрагата беше проследена со бројни шпекулации, но и теории на заговор.

Познатиот речен рибар Ренато Грбиќ кој досега спасил десетина животи појаснува како е можно телото на Матеј Периш да не исплива речиси цели пет месеци.

„Уште на почетокот на потрагата зборував дека по мое мислење тој дошол до Панчевачки мост и дека нема шанса да помине одовде бидејќи под водата се наоѓа стара конструкција, а има и загалвени трупци. Тоа му го кажав и на татко му.

Неговото тело стоело заглавено кај мостот се’ додека не порасна температурата на водата. Сега е некои 20 степени, па телото исплива на површина.

За тоа придонесе и силниот ветер кој тој ден дуваше кон белградската страна, во спротивно струењето можеби би го однело на средина на реката“, појаснува Грбиќ и дополнува дека телото не можело да исплива се’ додека бактерии не го нападнале лешот.

Телото на Матеј испливало на таканаречено „проколнато место“. На Ада Хуја пред неколку години се случила сообраќајна несреќа во која животот го загубија тројца тинејџери.

Телото на Матеј завчера беше извлечено од Дунав. Во џебот на фармерките бил пронајден мобилен телефон, а на раката сребрен часовник, откри „Блиц“.

Матеј исчезна во Белград ноќта меѓу 30 и 31 декември. Потрагата по 27-годишното момче од Сплит предизвика огромен интерес во целиот регион. Истрагата ја следеа бројни шпекулации, но и теории на заговор.

Loading...
Next Post

Пред малку се огласи министерката Тренчевска и соопшти многу убави вести за сите негувателки кои штрајкуваа!

Вработените во градинките ќе добијат цели плати за периодот на штрајкот. Ова е епилогот по последната средба меѓу СОНК и труд и социјална политика. Сите страни одлучија дека штрајкот е затворен и маратонските преговори завршија. Вработените од претшколска возраст можат да здивнат, ќе добијат цела плата. Од СОНК објаснија дека […]