(РЕЦЕПТ) Сите дома се луди по овие ќофтиња од баба Златица

admin22
loading...

Во арсеналот на секоја домаќинка има рецепт за ќофтиња, а тоа е нејзината визит-карта.

На крајот на краиштата, кој не ги сака, и може да се послужат и за вечера со семејството и за гости.

Во следните редови ќе ви го откриеме рецептот на баба ми Златица за вкусни ќофтиња, со кои успевам да ги плени сите сетила на секој што ќе зачекори на прагот на мојот дом. Постојат неколку суптилности што ги прават неодоливи.

За да можат ќофтињата да бидат вкусни, важно е да бидат сочни. За таа цел ќе користиме два вида месо и малку леб натопен во млеко.

Производи:

500 гр свинско месо

500 гр телешко месо

2 глави кромид

1 јајце

Неколку парчиња леб

2-3 чешниња лук

50 гр магдонос

Трошки од леб

Маслиново масло

Сол и бибер по вкус

Подготовка:

Прво, натопете ги парчињата леб во свежо млеко. Добро е да користите стар леб, не свеж, бидејќи во спротивно ќофтињата ќе станат лепливи.

Потоа измешајте ги двата вида мелено месо. Кромидот ситно исецкајте го и додадете го на мелено месо.

Потоа додадете лук, кој треба да го поминете низ преса. Ставете изматено јајце и додадете неколку лажици мајонез доколку имате при рака.

Исцедете го натопениот леб од млекото и додадете го во мелено месо. Темелно измешајте ги сите состојки додека не се добие хомогена смеса.

Обликот и големината се по ваш избор. Можете да додадете магдонос на нив. Овализирајте ги ќофтињата во лебници и тие се подготвени за пржење.

Ставете масло во тавата и почекајте да се загрее. Потоа ставете ги котлетите и завртете ги додека не фатат златна кора.

Потоа додадете малку вода во тавата и намалете ја топлината. Оставете ги да се крчкаат околу 10-15 минути и покријте ги со капакот на тавата.

Тргнете ги од оган и подготвени се. Ние гарантираме дека тие ќе бидат многу меки и сочни. Послужете ги со компири или житни култури. Можете да ги наполните со доматна паста.

Loading...
Next Post

КРАЛИЦИ: Дамите родени во овие 3 хороскопски знаци постигнуваат се што ќе посакаат!

Според астролозите, жените родени во овие хороскопски знаци се украсени со интелигенција, способност да се справат во секоја ситуација и високо ниво на организација. Нема нешто што не можат да постигнат. Овие жени се навистина посебни: Овен Жените овни се многу одговорни и веруваат дека го држат животот во свои […]