Сакале да го бомбардираат Манастирот Острог, а тогаш се случило нешто страшно

admin22
loading...

Јова Капичиќ бил партизански командант и управител на добропознатиот Голи Оток, поради што многумина го паметат како еден од најголемите комунистички криминалци.

Во една од своите признанија, Капичиќ раскажува една епизода од војната, кога за време на борбите дошле до идеја да го уништат манастирот Острог.

– Отидовме во напад на Острог, тука беа четниците Баја Станиќиќ и Блаж Шукановиќ. Слеговме под Острог и тие не можеа да не видат. Потоа направивме круг за да се договориме како да го изведеме нападот.

Немаше никој во кругот, но војската стоеше надвор од кругот. Еден влезе и предложи да го бомбардираат Острог и да го срушат на земја, а додека тој го зборуваше тоа, од никаде долета граната и падна точно во центарот, а гелери ги погоди и ги уби и него и неговиот брат, кој беше во првиот ред.

Никој друг не бил погоден од гелерите. Само тие двајца.

– Не верувам во Господ, но има нешто во ова што се случи – сведочеше Јово Капичиќ.

Loading...
Next Post

(ВИДЕО) Навивачи повторно со скандалозно навивање, сега пред Албанци свадбари

Новинарот Фуркан Салиу на својот Фејсбук профил објави видео на кое се гледа како колона на свадбари поминува низ скопската општина Ѓорче Петров и наидува на група навивачи, веројатно од натпреварот од Првата фудбалска лига во кој играа играа Македонија ЃП и Вардар. На снимката се слуша како навивачите скандираат […]