Само таа го разбирала: Зошто втората љубовница на кралот Чарлс никаде не се спомнува?

admin22
loading...

Таа се заљубила во престолонаследникот иако тој бил пријател на нејзиниот сопруг, го нарекла синот по него, страдала поради неговата врска со Камила и завршила на тажен и трагичен начин.

Кралот Чарлс III отсекогаш интригирал со својот љубовен живот: прво поради врската со Камила Шанд, која се сметала за недостојна да се омажи за престолонаследникот, а потоа и бракот со принцезата Дијана и аферата со Камила за време на истиот.

Сепак, тие не се единствените жени кои Чарлс ги сакаше, а во еден момент рамо до рамо со Камила беше дама која ретко се споменува во медиумите, иако не е тајна дека таа беше љубовница на сегашниот крал на Велика Британија.

Loading...

Во прашање е Канга Трион, убавата Австралијка која привлече големо внимание во текот на седумдесетите, бидејќи никој не беше целосно сигурен за природата на нејзината врска со престолонаследникот.

Таа е родена како Дејл Елизабет Харпер во Мелбурн во 1948 година, како најстаро од трите деца на локалниот печатарски магнат Бери Харпер. Уште од детството имала здравствени проблеми, прво спина бифида, а потоа и болест Лег-Теле-Пертес. Но, тоа што како мала минувала многу време во болници не и го скршило духот, а во младоста била во срцето на секоја забава од високото општество.

Како млада, таа очигледно била многу позитивна, дружељубива и авантуристка, а откако се преселила во Англија, веднаш го запознала нејзиниот иден сопруг Ентони Трион, барон и близок пријател на престолонаследникот Чарлс. Иако во 1966 година во Викторија за момент го запознала синот на кралицата Елизабета, таа всушност воспоставила вистински контакт со него преку нејзиниот сопруг и веднаш влегла во најтесниот круг на пријателите на Чарлс.

Таа имаше четири деца со Ентони, од кои две ги крсти Чарлс, а нејзиниот прв син, роден во 1976 година, дури и го доби името по наследникот на британскиот трон.

Денеска светот најмногу ја познава по прекарот „Канга“, што е и името на нејзината модна куќа која постигна огромен успех на модната сцена. Сепак, малку е познато дека тој што и го дал прекарот е Чарлс.

Врската помеѓу сегашниот крал и Трион долго време беше обвиткана во мистерија, но многу беше откриено во документарен филм од 2008 година, кој даде поблизок поглед на оваа љубовна приказна. Двојката прво беше поврзана во познатата исповед на принцезата Дијана до Ендрју Мортон („Дијана: со свои зборови“), но тоа беше споменато дури тогаш.

Се вели дека Канга и Чарлс се гледале откако тој раскина со Камила во 1970-тите, но не е познато колку е сериозна врската или дали ветувала брак. Во секој случај, познато е дека Чарлс еднаш изјавил дека Канга е „единствената жена во неговиот живот што го разбирала“, дека ги посетил нејзините родители во Австралија и дека и пишувал љубовни писма.

Меѓутоа, Чарлс постепено се враќал во креветот на Камила, а разликите меѓу двете љубовници кои престолонаследникот ги сакал во седумдесеттите биле значајни. На крајот на краиштата, Камила порасна како член на највисокото аристократско општество во Англија и добро знаеше што да каже гласно, а што не, како да се однесува и што да очекува од врската со принцот. Сепак, дури и нејзината прабаба Алис Кепел имала афера со принцот од Велс и идниот крал Едвард Шести.

Наводно, Канга била скршена од врската на Чарлс со Камила, која била јавна тајна во нивните општествени кругови, и страдала затоа што не го сакала својот сопруг, кој бил посветен сопруг и татко.

Иако ја мразеше Камила од дното на душата, таа имаше добри односи со принцезата Дијана, сопругата на Чарлс, а двете беа видени дури и на состанок за ручек.

Со текот на времето, здравствените проблеми почнале да и се враќаат, па и бил дијагностициран рак на матката. Поради силни болки станала зависна од аналгетици, поради што во 1996 година била хоспитализирана.

Потоа следела нова драма – додека се лекувала паднала од прозорец и ја скршила кичмата, а додека се опоравувала упорно повторувала дека некој ја турнал. Други, пак, беа сигурни дека таа се обидела да се самоубие.

Нејзината пријателка Сара Мајлс во споменатиот документарец раскажала како Канга до последен момент тврдела дека некој се обидел да ја убие, а и била сомнителна што сопругот на Канга, Барон Тајрон, ги поканил нејзините пријатели на ручек и цело време ги убедувал дека случајно паднала.

Неколку недели по несреќата Тајрон побарал развод, а по излегувањето од болница Канга живеела сама во хотелот „Рик“. Откако се излечила од зависноста од дрога, се препуштила на алкохолот, а за време на престојот во Индија и се слошило и се вратила дома. Наскоро таа добила сепса и починала на 15 ноември 1997 година, три месеци по смртта на принцезата Дијана и два месеци пред нејзиниот педесетти роденден.

Пред нејзината смрт, тврдеа нејзините пријатели, таа станала опседната со Чарлс и го бркала во инвалидска количка за време на натпревар поло, што го натерало принцот да издаде соопштение за печатот во кое вели дека повремено се слуша со Канга, но тие повеќе не се блиски пријатели. Иако беше јасно дека Чарлс се обидува да се дистанцира од Канга, таа свечено и рекла на својата пријателка Сара: „Ќе бидам англиска кралица“.

извор: glossy.rs

Loading...
Next Post

(ФОТО) Синот на Кочо Анѓушев се женеше: Погледнете како изгледаше „снајката“ и младоженецот

Како што е познато Кочо Анѓушев е еден од најпознатите бизнисмени во Македонија. Сопственик е на индустрискиот погон „Брако“, во периодот 2000–2002 бил помошник на генералниот директор за производство и управување во Електростопанство на Македонија. Во 2003 ја основа фирмата „Фероинвест“ која доби концесија врз 21 хидроелектрана во Македонија. Освен […]