Се борам со рак, не можам да се спасам: Познатиот пејач искрено за тешката битка со злобната болест, во едно е сигурен!

admin22
loading...

Пејачот Зоран Калезиќ и блиските пријатели на покојниот пејач Тома Здравковиќ за Блиц.рс дека Драган Бјелогрлиќ доаѓал кај него за да се посоветува со него за животот на пејачот.

– Бјлогрлиќ доаѓаше кај мене и зборувавме за филмот, бидејќи знаеше дека јас и Тома бевме блиски пријатели. За жал немав прилика да го погледнам филмот, бидјеќи имав свои проблеми и бев спречен да дојдам во Белград.

Кога Драган доаѓаше во посета, најмногу го интересираа приватните детали поврзани со Тома, како изгледал тој надвор од камерите, како зборувал, како се однесувал. Убав разговор водевме, зборува Зоран за Блиц.рс и додава:

– Најлошо од се е што некои поединци се навредени, бидејќи не се веродостојно прикажани во филмот или ги нема доволно. Мораат да сфатат дека не е поентата во нив, туку до Тома кој беше посебен човек. Тој допираше се во суштината, настрана од неговите музички достигнувања.

Тома навистина беше ретка појава и чудо од човек. Физички тој беше доста кревок. И на крајот издржа толку маки. Дури и денес, не ми е јасно како тоа тело издржувало пијанство, коцкање, деноноќно пеење и живот тоа е запрепастувачки?Тој беше нереално битје – вели Калезиќ, која верува дека само оние што не го познавале Тома можеле да зборуваат грдо за него.

Зоран Калезиќ, пејач на народна музика се бори со опасна болест. Тој во интервју за „Балкан инфо“ истакна дека луѓето во Црна Гора и Србија се „гладни“ за пари, а тој, пак, сфатил дека со пари не може да си го врати здравјето.

– Нема начин да се задоволи таа глад. Со текот на времето со очите си ја наводнав душата со убавина и сфатив што се пари. А што можам да купам со пари? Можам да купам неколку години живот.

Се борам со овој рак, а потоа да се подобрам малку со некоја терапија. Но, ништо многу. Не можам да се спасам – рече Калезиќ, а потоа објасни дека не знае за што служат тие пари и напомена дека не може да разбере дека Црна Гора со 600.000 жители не може добро да живее.

Зоран откри дека единствена земја во која не го препознаваат како уметник е Црна Гора и дека разговарал со Дритан Абазовиќ.

– Го прашав дали може да одвои пет минути за мене. Му испратив порака преку eден негов соработник. Би сакал да разговарам со него, бидејќи сум во тешка ситуација. Не е лесно да се лечиш со мали и мизерни пензии. Не се жалам, не ми треба – изјавил пејачот.

Зборувајќи за односите меѓу луѓето, познатиот пејач вели дека не може да разбере што им се случило на луѓето за да бидат толку изманипулирани.

-Во моето село кога ќе се одржат изборите ќе има три српски знамиња, па пет црногорски. Не можам да разберам кој ги убедил овие луѓе, браќа, да имаат различни знамиња на нивните куќи.

Не знам што се случи со луѓето што се толку изманипулирани. Кому му требаше што не сме браќа. Ние сме браќа. Нема да дозволам никој да ме однесе од Белград. Убаво ми е и во Цетиње и во Белград и во Вуковар.

Сега е популарно дека сме предавници. Не знам каде припаѓам во Црна Гора – комита или предавник или легален човек. Па, тогаш се расправам со фактот дека сум американски државјанин – рече Калезиќ.

Loading...
Next Post

Ова е новата цена на лебот во маркетите!

Владата ги остава работниците и граѓаните сами да се снаоѓаат како знаат и умеат во услови на пост-ковид, економска, енергетска и воена криза со која се соочуваат, пишуваат од Сојузот на синдикатите на Македонија во својата најнова објава. „Во изминатиот период, Владата нема слух за потребите на нејзините работници и […]