СЕ ОГЛАСИ САЊА, ДЕВОЈКАТА НА МАТЕЈ ПЕРИШ: Конечно проговори за тешката траума

admin22
loading...

Од трагично загинатиот Матеј Периш (27), кој во понеделникот беше погребан во родниот Сплит, се прости и неговата девојка Сања, откако по петмесечна потрага беше пронајдено неговото тело на Дунав во Белград.

Заедно со семејството на Матеј, Сања го дала некрологот на младиот човек, кој се удавил на 31 декември 2021 година во Сава, откако го напуштил клубот „Готик“, каде што бил со друштвото.

-Тивко во болка во кругот на семејството и пријателите, телото на нашиот Матеј го видовме на 23 мај на гробиштата Ловринац. Почивај во мир Божји, синиот наш ангел – пишува во некрологот објавен во Слободна Далмација, кој започнува со зборовите: „И гласот се крена од небото: Ти си мој возљубен Сине! Во тебе сета моја благодат“.

Почивај во мир божји, наш преубав ангелу! Со овие зборови од Матеј Периш се прости неговата девојка Сања која цело време додека траеше потрагата по 27-годишното момче од Сплит се држеше понастрана од медиумите.

Таа претходно се огласи само еднаш, а во таа прилика откри интересен детаљ од животот на Периш. Конкретно, таа проговори за тешката траума со која се соочил Матеј кога пријател му загинал пред очи.

„По овој немил настан не отиде на психолог, беше сосема нормален. Не пиеше лекови, апсолутно ништо. По трагедијата ме праша: „Мислиш ли дека ова ќе остави последици на мене?“. Му реков дека ќе видиме, дека ќе следиме и дека ќе побараме стручна помош ако затреба. Меѓутоа, навистина немаше потреба од тоа“, раскажа Сања.

И неговите баба и дедо со кои останал да живее по разводот на родителите, за хрватските медиуми потврдија дека оваа трагедија тешко ја поднел.

„Беше тоа два месеца пред да исчезне. Се возеа на мотори, неговиот другар удри во тротоар.. Матеј беше позади него..“, изјавија тие.

Девојката на Матеј претходно за Курир изјави дека тој и испратил видео од Белград непосредно пред исчезнувањето, на кое се гледа дека тој добро се забавува.

Да потсетиме, пријателите и колегите на Матеј по погребот организираа парада со чамци во центарот на Сплит каде со сирени, факели и светлосни сигнали му оддадоа почит. Истиот ден група белграѓани за последен пат се простиле од Периш во ресторанот „Саванова“, каде кобната ноќ паднал во реката. Граѓаните запалија свеќи и фрлаа балони и цвеќиња за Матеј во Сава.

По погребот, Ненад Периш, таткото на младиот човек, уште еднаш им се заблагодари на сите за љубовта и поддршката.

– Господ ми даде да го најдам и да го закопам. Неговото срце престана да чука. Мојата рана станува се поголема и поголема, како и мојата тага. Ќе се сретнеме јас и тој – изјави Ненад за Телеграф.рс:

– Грдо е да се каже, но среќен сум што го најдов и го вратив во Сплит меѓу семејството и пријателите. Мојот Матеј кај луѓето будел љубов и чувства. Можам само да кажам – благодарам. Тој збор ја вклучува секоја моја солза за мојот син, секоја слика од Белград, луѓето што ги запознав. Ви благодарам за вашите молитви и желби мојот Матеј да најде небесен мир.

Loading...
Next Post

БЛАЗЕ ВАС - Oвие четири знаци од Зодијакот во ЈУНИ ќе се збогатат!

Јуни 2022 година носи со себе голем број поволни финансиски и кариерни можности, благодарение на поволната позиција на планетата. О вие поволни можности особено ќе влијаат на неколку знаци од Зодијакот. Астролозите издвоија четири знаци како јунски миленици на ѕвездите: Бик Биковите ќе добијат можност да покажат кој е главен […]