Што доколку се заразите а сте вакцинирани? Овие симптоми може да ги очекувате

admin22
loading...

Масовната вакцинација што е во тек во светот предизвика голем интерес кај луѓето за вакцините, производителите, безбедноста, ефикасноста …


Меѓу бројните прашања, се издвојува следново: Дали вакцините можат да се мешаат и дали нивните ефекти се совпаѓаат?

Вакцините не се заменливи

Светските здравствени власти велат дека и двете дози на вакцината треба да бидат исти. Ова значи дека ако сте ја примиле првата доза на вакцина „Pfizer“ и ревакцинацијата по 3 или 4 недели, таа исто така треба да биде од истиот производител.

Вакцинацијата, која во моментов се спроведува во САД, Велика Британија и други делови на светот, бара луѓето да се вакцинираат на секои неколку недели.

Во Соединетите држави, каде што се користат вакцините „Pfizer“ и „Moderna“, здравствените власти велат дека вакцините не можат да се заменуваат, тие не можат да се користат врз основа на „еден за еден“. Во Англија, каде што се достапни вакцините „Pfizer“ и „AstraZeneca,“ официјалните лица исто така велат дека дозите треба да бидат исти.

Карли Каме, иако целосно вакцинирана со вакцината Џонсон и Џонсон, забележала дека ги изгубила мирисот и вкусот. Кога се присетила на настаните, сфатила дека со денови се чувствувала многу уморно пред да се појават овие симптоми, а дополнителните симптоми ја убедиле дека не станува збор за обична настинка.


Вакцините, според експертите, се многу ефикасни во спречување на појава на сериозни симптоми, но ниту една вакцина не е 100% ефикасна, објасни д-р Лиза Адамс, декан на универзитетот Дартмут.

„Знаеме дека има и ќе има случаи на инфекција кај вакцинирани лица, но сега сме во ситуација кога има многу малку вируси во оптек. Исто така, кај овие луѓе, формата на болеста ќе биде лесна“, додаде таа.

Вакцините спречуваат хоспитализација

Д-р Рошел Валенски, директор на Центарот за контрола на болести, рече дека новите податоци покажуваат дека 99,5 проценти од смртните случаи се кај луѓе кои не се вакцинирани. Од 157 милиони луѓе кои биле вакцинирани, само 733 по чинале. Околу 75 проценти од новите инфекции се случиле кај луѓе над 65 години.

Пол Офит, директор на Детската болница во Америка, додаде дека вакцините сепак ја исполниле својата задача. „Целта на вакцината е да ве заштити од болничко лекување и с мрт. „Ако имате лесна инфекција, тоа не е ништо страшно“, додаде тој.

Симптоми на инфекција кај вакцинирани лица

Според податоците, инфекциите се чини дека се лесни и честопати се асимптоматски. Ако зборуваме за делта-сојот, станува збор за течење на носот и главоболка.


На Маша Гесен, новинарка во „The New Yorker“, се заразила иако била вакцинирана. Болеста била лесна и симптомите вклучуваат течење на носот, иритација на очите, замор, губење на мирис и вкус, но сите исчезнале за една недела. Некои, исто така, објавија запек и главоболки.

Откако ја примил вакцината на Модерна, два месеци подоцна се разболе и Тревис Дагенез од Бостон, кој страдаше од симптоми налик на настинка, заедно со треска од која му беше тешко, но тој се прашуваше што ќе се случеше ако не беше вакциниран.


„Треба да разбереме дека 94 или 95 проценти од вакцината се безбедни, а не 100 проценти. Не станува збор за заштитен оклоп и невидлива сила. Тешко е да се помине низ она што го поминав, но не можам да замислам како ќе беше ако не бев вакциниран“, додаде тој во интервју за Бостон 25.

Помалку опасно за другите

Иако Каме сè уште има некои симптоми на болеста, таа е среќна што вирусот не се пренесе на семејството. „Мојот партнер дури не се вакцинираше и не се разболе, а ние спиевме во ист кревет.


Работата е во тоа што може да се разболите после вакцината, но не мора да го пренесувате вирусот на блиски луѓе и со тоа да избегнете чувство на вина, што претпоставувам дека е ужасно“, додаде таа.

Луѓето кои добиваат ковид, иако се целосно вакцинирани, често имаат многу помалку вирус во своето тело, што исто така значи дека се помалку заразни, тврди една студија спроведена во Израел. Неколку студии појаснија дека вакцината на Фајзер може да биде ефикасна до 94 проценти во спречување на асимптоматска инф екција, што ќе го намали р изикот од пренесување на боле ста.


Антителата преживуваат најмалку девет месеци по инфекцијата со ковид, открива неодамна објавената студија.

Истражувачите од Универзитетот во Падова и Империјал колеџ во Лондон тестирале над 85 проценти од 3.000 жители на градот Во (Vaud) во Италија во текот на февруари и март 2020 година за инфекција со САРС-КоВ-2 и ги тестирале повторно во мај и ноември 2020 година за да утврдат присуство на антитела.против коронавирус.

Резултатите од ова истражување беа објавени неодамна во списанието „Nature Communications“.

Нема разлика кај симптоматски и асимптоматски пациенти

Истражувачкиот тим откри дека 98,8 проценти од луѓето заразени во февруари 2020 година покажале ниво на антитела што може да се забележи во ноември истата година и дека нема никаква разлика помеѓу луѓето кои страдале од симптоми на КОВИД-19 и оние кои немале. симптоми на болеста.

Нивото на антитела било следено со користење на три теста – тестови кои откриваат различни видови антитела кои реагираат на различни делови на вирусот. Резултатите покажаа дека, иако сите типови на антитела покажаа одредено опаѓање помеѓу мај и ноември, стапката на деградација е различна во зависност од тестот.


Тимот, исто така, откри случаи на зголемено ниво на антитела кај некои луѓе, што укажува на потенцијални повторни инфекции со вирусот, што обезбедило поттик за имунитетот.

Силината на имунолошкиот одговор не зависи од симптомите и сериозноста на инфекцијата

Водечкиот автор на студијата, д-р Иларија Доригати, од Центарот за глобална анализа на инфективни болести и Институтот за анализа на болести и итни случаи, Абдул Латиф Џамил (J-IDEA) од Империјал колеџ во Лондон, рече:

„Не најдовме докази за нивото на антитела помеѓу симптоматските и асимптоматските инфекции, тие не се разликуваат значително, што покажува дека јачината на имунолошкиот одговор не зависи од симптомите и сериозноста на инфекцијата. Сепак, нашата студија покажува дека нивото на антитела варира, понекогаш значително, во зависност од користениот тест. Ова значи дека е потребна претпазливост при споредување на проценките за нивото на инфекција кај популации добиени во различни делови на светот, различни тестови и во различно време#.

По девет месеци, нивото на антитела паѓа

Професорот Енрико Лавецо од Универзитетот во Падова рече дека „тестирањето во мај покажа дека 3,5 проценти од популацијата на градот Вo биле изложени на вирусот, иако не сите испитаници биле свесни за нивната изложеност поради голем дел од асимптоматските инфекции.

„Сепак, за време на следењето, кое беше спроведено приближно девет месеци по избувнувањето на инфекцијата, откривме дека има помалку антитела, затоа мора да продолжиме да ја следиме упорноста на антителата подолг временски период“, рече професор Лавецо.

Loading...
Next Post

Милена заврши на Инфективна - А таму немало никој па морала да се лечи приватно

Водителката Милена Антовска поради својата професија и контактот со голем број на луѓе уште од самиот почеток беше изложена на риз ик. Антовска пред неколку месеци прележа корона. Имено, како што обзнани тогаш на социјалните мрежи таа беше во изолација. Веќе и да не позтои некој кој во семејството или […]