ШТО СЕ КРИЕ ВО МОБИЛНИОТ НА МАТЕЈ ПЕРИШ Експертите откриваат какви податоци може да се зачуваат од телефонот што беше во Дунав 5 МЕСЕЦИ

admin22
loading...

Мобилниот телефон пронајден во џебот од панталоните на Матеј може да одговори на прашањето зошто младио човек од Сплит истрчал од клубот во кобната ноќ во маица, трчал по улиците па се спуштил до реката каде се удавил.

Мобилниот телефон пронајден во џебот од неговите панталони, кога телото на Матеј Периш во средата беше извлечено од Дунав кај Ада Хуја во Белград, конечно можеше да одговори на прашањето – зошто младиот човек од Сплит истрча од клубот само во маица и трчал низ улиците, па се симнал до реката каде подоцна се удавил, како што било утврдено со обдукција.

Како што објаснуваат телекомуникациските експерти за „Блиц“, од пронајдениот телефон најверојатно може да се извлечат речиси сите податоци, иако телефонот е во вода речиси пет месеци, а најважни се фотографиите и снимките од кобната ноќ. .

Потрагата по Матеј Периш од Сплит, кому му се губи секаква трага за време на новогодишната прослава во Белград на 31 декември 2021 година, по пет и пол месеци конечно беше прекината, откако неговото тело беше пронајдено во Дунав, кај Ада Хуја.

Обдукцијата ја разреши мистеријата за начинот на с мртта на Матеј и беше утврдено дека 27-годишниот Сплитчанец се удавил во ледениот Дунав, но главното прашање – зошто Матеј таа вечер ги оставил пријателите, истрчал од клубот и потоа влегува или паѓа во вода, може да открие анализата на неговиот телефон.

Според форензичарот Бранислав Благојевиќ, најважно за почеток е состојбата на телефонот кој е пронајден заедно со телото и дали има механички оштетувања на истиот.

– Во 99 проценти од случаите во кои сум работел со вакви или слични телефони, ништо не останало од телефонот, особено ако толку долго бил во вода. Но, картичката може да се спаси и по толку време, а МВР може да чита податоци од неа, особено оние од последните неколку дена што ќе, и како, значат во истрагата – сторија за „Блиц“ Благојевиќ.

– Картичката може да се исчисти од кал, вода, се. Самата процедура трае околу еден месец, но, судејќи според притисоците на медиумите и целата заинтересираност во јавноста, веројатно ќе потрае уште пократко во случајот со Матеј – вели Петровиќ.

За истрагата на пронајдениот телефон на Матеј важни се и базните станици кои го следат движењето на корисниците на паметни телефони, па и тие ќе бидат земени предвид при расветлувањето на овој случај.

– Податоците од базната станица се многу точни, нема грешка со нив. Имаме неколку илјади базни станици во Белград, па каде и да си ќе бидеш лоциран, а тоа нема врска дали си наш или странски државјанин.

Овие базни станици регистрираат околу 60 параметри, најважни се оние кои се занимаваат со сообраќај, додека кај Матеј веројатно сите останати се проверени – вели Благојевиќ, додека Петровиќ смета дека физичката штета што била присутна на телефонот во моментот на откритие да раскаже за случајот и смр тта на спличанец.

Главното прашање е зошто Матеј таа вечер ги оставил пријателите, истрчал од клубот и потоа влегува или паѓа во вода.

Картичката може да се зачува и да се извлечат податоци од неа.

Според форензичарот Бранислав Благојевиќ, најважно за почеток е состојбата на телефонот кој е пронајден заедно со телото и дали има механички оштетувања на истиот.

– Во 99 проценти од случаите во кои сум работел со вакви или слични телефони, ништо не останало од телефонот, особено ако толку долго бил во вода. Но, картичката може да се спаси и по толку време, а МВР може да чита податоци од неа, особено оние од последните неколку дена, што ќе значат нешто во истрагата – изјави Благојевиќ за медиумите.

Loading...
Next Post

Ја држи за рака и не ја симнува насмевката од лицето: Поранешниот на Цеца во прегратки на позната фолкерка (ФОТО)

Се огласи и пејачката Пејачката Светлана Цеца Ражнатовиќ и познатиот угостител Богдан Срејовиќ ја шокираа јавноста со веста дека по една година љубовна романса решиле да стават крај. По раскинувањето Цеца и Богдан останаа во пријателски односи, бидејќи меѓу нив нема зла крв. Цеца и Богдан уживаа во својата љубов. […]