СИМПТОМОТ НА ДЕЛТА СОЈОТ ПРЕЛАЖА МНОГУ!! Професорот Јовица предупреди – две третини од пациентите не разбираат на време што се случува!

admin3
loading...

Заменик директорот на Универзитетскиот клинички центар проф. Д-р Јовица Миловановиќ за симптомите на корона вирусот делта.

Две третини од пациентите сега го имаат истиот симптом на ковид, поради што само мислат дека се настинати, вели за „Курир“ проф. д-р Јовица Миловановиќ, заменик директор на УКЦ.


Затнат нос, или течење на носот, се јавува кај 60-70 проценти од заразените со вирус на делта, а губењето на мирисот, што е сигурен знак за ковид, се „одложува“ за неколку дена. Тоа значи дека луѓето со денови мислат дека се само малку ладни, одат наоколу и го шират вирусот, предупреди тој.


Проф. Д -р Миловановиќ, оториноларинголог, вели дека пациентите прво се жалат на течење на носот.

„Не можеме да трчаме на лекар со секој течење на носот, но можеме да бидеме одговорни. Штом ќе започне секретот, размислете дали е корона?


Има и други вируси, но ако го чувствувате овој симптом, ограничете ги контактите колку што е можно, не ја симнувајте маската освен ако не сте сами.“

Заедно со вакцинацијата, тоа е единствениот начин да се обидете да ја запрете круната“, рече проф. д-р Миловановиќ.

Спомна и продолжена ковид, односно симптом кој останува долго време.


„Губењето на сетилото за мирис трае и до една година. За тој пациент нема помош, не чувствува разлика во мирисите, не знае дали влегол во тоалет или во ресторан. Нема лек за тоа, затоа решението е превенција, а не размислување за последиците“, рече тој.


Почитувањето на мерките и вакцинациите се единствениот начин да се спречи ширењето на епидемијата.

Loading...
Next Post

НОЕМВРИ ќе биде многу лош и тажен месец за овие знаци - ЌЕ СЕ РАЗОЧАРАТЕ од оние од кои никогаш не би го очекувале тоа

Астролозите најавуваат – неколку знаци на Зодијакот нема да се забавуваат на крајот на оваа 2021 година. Ноември ќе им биде доста тешко, а овој месец ќе биде запаметен по неочекувани проблеми. Бик Биковите ќе се соочат со проблеми во семејството. Несовесно изговорените зборови ќе ги чинат хармонија во оваа […]