Со другарка ми се заразивме со корона за Божиќ, еве колку антитела имаме сега после омикрон

admin22
loading...

Среде пандемијата, Омикрон, нов вид на корона, не изненади нас и целиот свет како снег во јануари. Според бројот на заразени, денес 15.046 нови случаи, ви се чини дека вирусот се пренесува веднаш штом видите заразен, а јас и мојот пријател доживеавме таква судбина.

И двајцата се заразивме околу Божиќ. Тогаш всушност се појавија првите симптоми и тестот само го потврди она за што се сомневавме. Некаде најдовме нов вид на корона, кој е толку доминантен од почетокот на годината што бројот на нови случаи е постојано над 10.000.

Не се заразивме заедно, тој тогаш беше во Црна Гора, јас бев во Белград, но текот на лекувањето беше ист. Антибиотици, витамини, 3 литри течност дневно и чаеви.

За среќа, се помина доста брзо и без последици, Славко имаше треска околу три дена, јас само еден ден. По карантинот и опоравувањето, решивме да одиме заедно и да направиме анализа на антитела по омикрон.

Разликата меѓу нас двајца е во претходната здравствена слика – Славко ја помина короната во април и после тоа не бев вакцинирана, јас досега го немам вирусот и имам три вакцини, трите Pfizer.

– Немам ништо против вакцините, само на некој начин немаше можност да се вакцинирам. Јас имав корона откако вакцините пристигнаа кај нас, па чекав шест месеци да одам на имунизација. Пред тоа извадив антитела и покажа дека имам многу од тој природно стекнат имунитет, а после се ќе правам денес, ќе правам утре.

Потоа повторно се заразив на почетокот на јануари, а сега треба да помине одреден период пред да одам на вакцина – вели Славко, кој планира по три месеци повторно да ги измери антителата, за да одлучи кога ќе ги прими вакцината.

Лекарите велат дека нема доволно „магичен“ број на антитела за да не се грижиме дека нема да се заразиме со корона. Според докторот и епидемиолог Зоран Радовановиќ, колку повеќе антитела, толку подобро, но некој може да има малку антитела за заштита, а некој со голем број може повторно да го добие вирусот. Како и другите работи за овој вирус, сè е индивидуално.

Нашите досегашни резултати го покажаа следново:

По омикронот, Славко имал позитивен тест за протеин SPIKE, 13.268 антитела.

Позитивна сум по три вакцини и омикрон на истиот протеин SPIKE со 30.852 антитела.

Очигледно е дека сè уште има влијание и заштита од вакцините кои дефинитивно ми помогнаа да го преболам омикронот брзо и со минимални симптоми и кои ќе ме заштитат од некоја нова потенцијална инфекција.

Признавам, полесно дишам знаејќи дека имам развиено толку многу антитела затоа што секој ден слушам дека најмалку тројца или четворица пријатели и познаници се заразиле. Речиси три пати повеќе антитела поради вакцината и како таа влева доверба.

Loading...
Next Post

Павел Глоба: Овие хороскопски знаци во февруари ќе уживаат во невидена среќа и многу пари!

Сите останати ќе мора да работат напорно за да ги постигнат посакуваните резултати Познатиот руски астролог Павел Глоба ја претстави својата прогноза за февруари за сите знаци на Зодијакот. Според експертот, вториот месец од годината ќе биде помалку успешен од првиот, но како резултат на правилни постапки и напори, сите […]