Сузана Турунџиева раскажа за голготата низ која помина Атиџе – болките и беа неиздржливи

admin22
loading...

За искреното пријателство на хероината од филмот „Медена Земја“, Атиџе Муратова и нашата позната пејачка, водителка и писателка Сузана Турунџиева пишувавме многупати.

Нивното пријателство не беше спречено ниту од пандемијата на коронавирусот. Двете дами го користеа секој момент да го поминат заедно, а секое нивно дружење да го збогатат со многу музика.

Минатата година двете дами го остварија долго најавуваниот дует „Од Бекирлија до Битола“, а притоа беше промовиран и видео спот за оваа композиција, а потоа следеше и нивниот прв заеднички албум „Пола тебе – пола мене“.

Како што раскажа Атиџе во една прилика, екипата од „Медена земја“ ја пронашла во селото Бекирлија, во кое има само неколку жители. Атиџе тогаш живеела со нејзината мајка и уште едно семејство, кои биле нивни соседи.

„Филмот Медена земја ми го промени животот. Благодарност на филмот и луѓето кои ме најдоа. Се сеќавам првпат кога ме најдота, беа тројца, едно женско и две машки. За среќа брат ми бил дома кога дошле“.

На Атиџе во меѓувреме и беше купена куќа во слеото Дорфулија каде со помош на хумани луѓе истата беше средена и таа се пресели и живее таму.

Атиџе сега по 55 години за првпат живее во едни понормални услови, а тоа значи дека има струја и со тоа треба да плаќа сметки, но и други давачки.

Сузана и Атиџе, уживаат во секој слободен момент да поминат квалитетно време заедно. Патуваат заедно, уживаат во заедничкото друштво и долгите муабети.

Сузана Турунџиева, нејзината пријателка вели дека Атиџе сега е добра, но поминала многу тежок период, најмногу поради тоа што не можела да им се посвети на пчелите.

– Не е нешто со што треба да се фалам, и немаше ни да споделам ништо, ама многу ми беше криво бидејќи жената непотребно изгуби 2 месеци“, вели Турунџиева која ја раскажа целата приказна.

– Пред 2 месеци од лошо нагазување во Бекирлија, ѝ се случи сериозна повреда со скинати лигаменти, голем оток, ѝ се измести чашката на коленото и имаше неподносливи болки и дење и ноќе. Ја однеле првично во Велес на доктор, виделе дека се скинати лигаменти ама ништо не ѝ препишале освен некој гел против болка.

Нејзе од ден на ден ѝ се влошуваше состојбата и се повеќе и отекуваше, а болките беа неиздржливи, а таа не можеше сама да оди ниту до тоалет, а камо ли до продавница.

Најголем немир и тага и предизвикуваше фактот што не може да оди кај пчелите, и тоа токму во период кога се’ насекаде беше расцветано, а сите знаеме нели дека ако пчелите не ги опрашат цвеќињата и дрвцата додека се во полн цвет, лошо ни се пишува нам на луѓето“, раскажа Турунџиева.

Остатокот од текстот прочитајте го на Женски магазин.мк

Loading...
Next Post

СЕ ОГЛАСИ САЊА, ДЕВОЈКАТА НА МАТЕЈ ПЕРИШ: Конечно проговори за тешката траума

Од трагично загинатиот Матеј Периш (27), кој во понеделникот беше погребан во родниот Сплит, се прости и неговата девојка Сања, откако по петмесечна потрага беше пронајдено неговото тело на Дунав во Белград. Заедно со семејството на Матеј, Сања го дала некрологот на младиот човек, кој се удавил на 31 декември […]