Тајната во случајот со Матеј Периш за која се премолчува

admin22
loading...

Матеј Периш (27) од Сплит исчезнал во Белград на 31 декември, а оттогаш 27 дена потрагата по него трае деноноќно. Во акцијата се вклучени и припадници на МВР, пожарникари, речни риболовци…

Освен во главниот град на Србија, потрагата е проширена и во Пожаревац, Смедерево и Панчево, а од неодамна се приклучи и Интерпол.

За сето ова време, според изворот од истрагата, во полиција контактирале граѓани, кои тврдат дека виделе дечко што личи на Периш, а секоја таква информација детално се истражува.

Последна по ред била пријавата на една жена, која, како што се дознава, во полиција изјавила дека го видела Матеј во близина на железничката станица, каде што, инаку, работи во киоск. Но, со проверката е утврдено дека не се работи за исчезнатиот сплитќанец.

Некои медиуми ја објавија изјавата на приватниот детектив Брацо ​​Здравковиќ, кој меѓу другото изјави „дека од лично искуство може да каже дека во вакви случаи може да се очекува неочекуваното“. Тој тврди дека неодамна го контактирало момче кое го познава Матеј и пријателите со кои Матеј се дружи.

Потрагата по исчезнатиот Матеј Периш (27) од Сплит влезе во 27. ден. Како што веќе напиша Објектив, се појавија нови информации за момците со кои дошол да го помине времето во Белград.

Дека овој тим има неколку тајни за молчење станува се појасно од ден на ден, а една од нив е дека во комбето со кое патувале од Загреб до Белград бил и поединец кој учествувал во нападот на ватерполистите на Црвена звезда во Сплит 2019 година.

-Тој тип не е хулиган во класична смисла на зборот. Тој навистина учествувал во некои инциденти, како нападот на ватерполистите, а имало приказни дека бил близок со момци кои туркале автомобили со српски регистарски таблички во морето, но далеку од тоа дека е криминалец – објаснува извор од Објектив од Сплит, додавајќи дека целото друштво на Метеј било склоно кон некои мангупски изложби.

И што би можело да биде тоа? Поранешниот полицаец, а сега приватен детектив Браца Здравковиќ би можел да има решение. Како што потврди за нашиот весник, млад човек од Сплит го контактирал со информации кои можат да фрлат сосема ново светло на однесувањето на Матеј во текот на ноќта кога исчезнал.

– Ми кажаа дека овие момци се добри, но и живи. Меѓу другото, ми кажа дека и сплитското општество имало меѓусебни облози, дека си давале некакви „предизвици“. На пример, некој да скокне далечина, да се симне од мост… – вели детективот.

Тој објаснува дека однесувањето на Матеј може да се совпадне со некаков „полноќен“ предизвик.

– Да го наречеме полноќен триатлон – трчање неколку километри, пливање, а потоа излегувате на одредено место и правите стотина склекови. Можеби тоа беше таков облог.

Можеби младиот човек по наговор на пријателите истрчал километар и половина, скокнал во Сава и допливал кон „Готик“, се поради облогот. Ако е така, само неговото друштво знае. И ова е една од теориите, не моја, туку на типот од Сплит што ми ја испрати – истакна детективот.

Ненад Периш, таткото на исчезнатиот Матеј изјави дека не сака да коментира поединечни мислења и согледувања.

– За мене е релевантна само официјалната информација објавена од МВР на Србија. Знам дека полицијата вештачки сигнализирала на мобилен телефон, дека пред некој ден го активирала и дека се појавил на интернет. Полицијата се уште ги спроведува сите истражни дејствија. За жал, нема нови значајни информации – истакна Периш.

Loading...
Next Post

„Ова е ЕНИГМАТА што ме мачи“ - Ненад Периш конечно си ја отвори душата

Таткото на Матеј зборуваше и за клучните прашања во истрагата на кои се уште нема одговори Повеќе од три недели трае потрагата по исчезнатиот Матеј Периш од Сплит, кој исчезна во Белград ноќта меѓу 30 и 31 декември. За секој родител нема поважни и поважни работи од тоа да ја […]