Тамара се сожалила за еден бездомник пред пекарата и му купила доручек: После 4 дена и се промени нејзиниот живот

admin22
loading...

Животот пишува драми, за некои со среќен крај, а за други со тажен крај. Она што го доживеа Тамара Нортон (25), за среќа е едно од првите.

По завршувањето на студиите по економија, Тамара започна да испраќа биографии на различни адреси за да може веќе да биде вработена некаде, пишува АБЦ 7.

Немаше добри одговори првиот месец или два, но сè се смени кога едно утро отиде во блиската пекара за појадок. Пред неа стоеше постар господин, не премногу неуреден, но сепак бездомник.

„Тој ме замоли за храна. Се извинив што брзав и влегов внатре. Додека стоев со маската во линија, погледнав назад и го забележав човекот кој немоќно гледаше во далечината.

Жал ми беше за него. На крајот на краиштата, еднаш во животот, од кој знае кои причини, секој може да се најде на негово место.

Излегов надвор и му дадов два кроасани, кафе и 5 долари. Тој се насмевна како да сум му дал илјада долари наместо 5.

Ме праша зошто толку брзав, кога животот е еден и треба да се живее. Влеговме во краток разговор“, напиша Тамара на Фејсбук.

Со неколку реченици, таа дозна дека тој ја изгубил сопругата и семејната поддршка заради проблеми со алкохолот, дека ја изгубил работата и дека сега се обидува да застане на нозе. Додека не успее, тој мора да проси.

„Ме праша што правам, на што му одговорив дека се обидувам да работам и само одам на две места да разговарам.

Некако пророчки ми рече дека Бог ќе ми врати сè со фактот дека јас бев единствената личност од тоа утро што му обрнав внимание“, додаде Тамара.

И навистина, по четири дена, од едно место каде што отиде на интервју, тие и рекоа дека поминала и дека останало уште едно интервју.

„Тоа беше пред година и пол. Јас и денес работам на тоа место. Кога ме примија, знаеш што прво направив? Отидов во пекарницата да се пофалам на човекот. Но, тој веќе го немаше. Никогаш повеќе не го видов.

Ги прашав и пекарите дали тој сè уште доаѓа, тие ми рекоа дека бил уште неколку пати, но не во последно време.

Се надевам дека му донесов исто толку среќа колку што тој ми донесе мене. Сакам да имам повторно средба со него некој ден како средба што ми го смени животот“, заклучи Тамара

Loading...
Next Post

(ВИДЕО) Во својата 91 година успеа да ја победи короната, цел живот апче се немал напиено: Дедо Богослав ја откри тајната на доброто здравје

Короната ја доби еден од најстарите пациенти во болницата во Крушевац, 90-годишниот Богосав Веjковиќ. После тешката клиничка слика и терапијата со кислород, тој го продолжил закрепнувањето во неговиот дом во селото Суботинац кај Алексинац. Иако многумина го сметаат за супер дедо чиј оптимизам беше поразен од вирусот, директорот на болницата […]