„Васко Жабата“ ја хипнотизираше Maкедонија, а сега пејачот најави НОВО изненадување за сите фанови ширум БАЛКАНОТ!

admin22
loading...

„На китарата Васко Жабата, тој ште пее мили гости само за вас“! Ако овој стих сте го слушнале деновиве и не ви излегува од главата, верувајте не сте сами.

Вие сте само еден од милионите „жртви“ на целиот Балкан, кои се заразени деновиве од виралниот хит „Комбајна-вршачка“ на бугарскиот ромски „Оркестар Камчија“.

Хитот „Комбајна-вршачка“ е снимен, односно поставен на Јутјуб, уште во 2014 година, и од тогаш има повеќе од 3,3 милиони прегледи, само на оваа мрежа. Сепак, во „регионален“ поход тргна неодамна, откако по илинденските празници некои македонски блогери го искористија како монтажа за снимките со македонски политичари на празникот.

Loading...

Иако нема никаква смисла, песната според мислењето на многумина е интересна и привлечна, поради што не престанува да се зборува за неа.

Многумина беа особено воодушевени од рефренот кој гласи: „На гитарата Васко жабата, свирите драги гости само за вас“, што во превод значи: „Васко жабата е на гитара, ќе свири драги гости, само за тебе“.

Сепак, „Васко жабата“ не е единствената ѕвезда. Во вториот рефрен колегата ја опеа и пејачката на бендот: „На микрофон Цеца мечката, таа пее, драги гости, само за вас“.

Тоа беше доволно за некои од обожавателите на песната да направат голем „хајп“, па на социјалните мрежи само зборуваат за тоа.

Некои отидоа чекор подалеку, и направија верзија од самиот рефрен на YouTube, „Васко жабата“ и „Цеца мечката“, во траење од еден час или повеќе.

Бугарската група стана ѕвезда на мемињата на Твитер и другите социјални мрежи, па некои коментираат дека имаат сериозен проблем и не можат да ја извадат песната од глава.

Мозокот ми е толку yништен што нема ништо во него, само хор кој континуирано ја пее „Васко жабата на гитарата“.

Освен Македонците, по рефрените за „Васко жабата“ и „Цеца мецата“ „полудеа“ и на просторите на поранешна Југославија.

Деновиве на работа, дома, по продавници насекаде може да ги слушнеме звуците на песната на бугарскиот бенд „Камчија оркестар“. Нивната песна „Комбајна-вршачка“ преку ноќ стана вирална на интернет во Србија и пошироко.

Борис Иванов, клавијатуристот на овој бенд кој наеднаш стана хит кај нас, за Курир вели дека е свесен за популарноста што нивната песна ја стекнала во Србија.

– Да, знам дека песната стана многу популарна. Планираме и повторно да го снимиме во нов аранжман – рече тој.

Иванов додаде дека ја обожава српската музика, особено песните на Драгана Мирковиќ.

Зборовите на песната „На гитара Васко жабата, само за вас свирите драги гости“ – во превод значи: „Васко жабата е на гитара, ќе свири, драги гости, само за вас“.

Loading...
Next Post

Не е Драгана од Скопје - Пике фатен со новата девојка, заради која се раздели со Шакира ФОТО

Шакира потврди дека раскинала со Жерар Пике. “Жал ни е што потврдуваме дека се разделуваме. За доброто на нашите деца, кои се наш најголем приоритет, ве молиме почитувајте ја нивната приватност. Ви благодариме на разбирањето”, изјавила пејачката, пренесуваат медиумите. Двојката е заедно од 2011 година и се запознале на снимањето […]