(ВИДЕО) „ГЛЕДАМ ВО ТАА МАТНА ВОДА, ДАЛИ Е ВО НЕА…“ Таткото на Матеј Периш едвај ги задржа солзите

admin22
loading...

Потрагата по исчезнатиот Матеј Периш од Сплит, кој исчезна на 30 декември 2021 година во Белград, каде со група другари од Сплит дошол да ја дочека Новата година, трае веќе четири недели.

Четири недели неизвесност, страв, надеж, тага и чиста агонија за семејството на младиот човек.

Ненад Периш, таткото на Матеј, се уште е во Белград и колку и да му беше тешко, не губи надеж дека ќе се врати во Хрватска со синот.

Во изјава за хрватските медиуми, тој едвај ги задржа солзите и зборуваше за болката со која секојдневно се справува, истрагата, но и шпекулациите за случајот со исчезнувањето на неговиот син.

Како што рече, често се прашувал што всушност се случило.

– Се прашувам каков е овој интерес, што всушност се случува, јас сум во туѓа земја, тука сум со луѓе што не ги знам, не знам каде е мојот син… Има матна вода, гледам, дали е внатре… Тоа е кошмар што не можеш рационално да го средиш… Навечер, пред да спијам, му се молам на Бога за утре, и така дваесет дена. – вели неутешниот татко.

Зборувајќи за самата потрага, Ненад Периш рече дека сигналот на неговиот мобилен телефон му дал надеж и дека се надева дека ќе го најде Матеј на островот Голема војна.

– Важно ми е потрагата да продолжи и тој да биде пронајден – изјави Периш за ХРТ.

Повикувајќи се на претходните информации, Ненад Периш повтори дека верува оти неговиот син, како што е снимен од безбедносните камери, не трчал бесцелно.

– Метеј не е зимски отпорен. Во зима, често кога температурите не се премногу ниски, тој излегува надвор. Во тоа време температурата во Белград беше висока во тој период од годината. Матеј имал кратки ракави под јакната, бил во тој клуб и најверојатно поради тоа не носел кошула.

Тоа што излегол, мислев како родител, иако можеби не сум во право, е дека помислил брзо да се врати, или можеби било гужва во гардеробата. Сигурно немаше да ја остави јакната во клубот да не дојдеше по тоа – вели Периш.

Додаде дека Матеј имал малку пари со себе и дека не знае дали можеби трчал до станот во кој биле сместени за да земе повеќе пари.

– Мислам дека имаше околу 50 до 70 евра. Дали тоа беше доволно за да се платат пијалоците што ги испија таму, не знам. Картата не била кај него. Картата сега е кај мене – вели Ненад Периш.

Таткото на Матеј се осврна и на другарката на неговиот син која последен пат контактирала со него и нагласила дека нема потреба таа или некој од пријателите на Матеј да трпат прозивки на социјалните мрежи.

– Тие се непотребни и претерани. Им верувам на пријателите на Матеј. Верувам дека би направиле се за да го најдат Метеј. Никому не му треба фрлање кал на некого во вакви тешки моменти – изјави Периш.

Ненад Периш во еден момент не успеа да ги задржи солзите зборувајќи за болката низ која поминува тој и неговото семејство.

-Го имам моето семејство кое страда поради сето ова, и се концентрирам на тоа и морам со голема желба да го најдам Матеј, да го зачувам мирот на моето семејство.

Многу луѓе имаа вакви проблеми пред мене, можеби некој ќе биде по мене. Земете го крстот и носете го, обидете се да бидете добар човек. Мислам дека оваа енергија е скапа поради добрината на Матеј, кој е исклучително добро момче – изјави Периш.

Ненад Периш повтори колку е благодарен за огромната поддршка што ја добива секој ден.

– Можеби сум ирационален, да сонувам за тоа, сигурно ќе се реши, но тој чин на познати и непознати луѓе, чии пријатели ги има многу… Можеби често не ги спомнувам, но навистина, постојат пријатели кои направија неверојатни работи за мене.

Им реков дека не можам да им оддолжам ниту за пет животи. Но, на крајот, кога ќе го исклучите светлото, останува само да го најдам Матеј, тоа е мојата единствена желба и ќе бидам најсреќниот човек на светот – изјави Периш.

Да потсетиме, Матеј Периш исчезна ноќта меѓу 30 и 31 декември во Белград, каде со друштвото од Сплит дошол да ја дочека Новата година. Кобната вечер друштвото било во Бетонската сала во клубот „Готик“, од каде на Матеј му се губи секаква трага.

Оттогаш полицијата трага по исчезнатиот млад човек, а оваа во рамки на истрагата го пребара и островот Голема војна, каде што беше пресретнат последниот сигнал од телефонот на Матеј.

Loading...
Next Post

(ФОТО) ОВА Е СВЕКРВАТА НА ЦЕЦА! Еве како изгледа мајката на Богдан, сите го забележуваат ОВА!!

Свекрвата на Цеца Ражнатовиќ плени со елеганција … Свекрвата на Цеца Ражнатовиќ, мајката на Богдан Срејовиќ ретко се појавува во јавноста, а за фотографијата што ја сподели нејзиниот син не престанува да се зборува. Имено, тие двајца се забавуваат повеќе од една година, а додека таа моментално отсуствува и ужива […]