(ВИДЕО) Превкусна вечера подготвена за само 20 минути

admin22
loading...

Бурната дневна рутина во која живееме честопати предизвикува да не јадеме многу вкусни работи. Понекогаш сонуваме да вкусиме домашна чорба. Но, секогаш немаме толку многу време да поминеме во кујната.

Тоа е причината зошто решивме да го споделиме овој неверојатен брз рецепт за прекраснаа вечера за само 20 минути. Немојте да мислите дека брзото готвење не е вкусно – напротив!

Главните производи за овој рецепт се компири и пилешко. Сакаме да ве потсетиме дека пред некое време се појавија некои ужасни вести за пилешкото месо, а за компирите дека сите ги готват погрешно.

Сепак, брзата кујна, во која тие се главните состојки, е неверојатна.

Потребни производи:

• Компири – 2-3 парчиња
• Пилешко филе – 150 грама
• Кромид – 1 парче
• тврдо сирење или кашкавал – 100 грама
• Зачини

Начин на подготовка:

Наредете го исечен кромид на дното на керамичката тава.

Потоа, наредете го пилешкото месо над кромидот (ако сакате други видови на месо, може да го замените место пилешкото).

Вкус со зачини по ваш избор.

Исечете ги компирите на парчиња (дебели околу 3 мм). Подредете ги над месо. Потоа посолете малку.

Изрендајте го сирењето / рендајте дур не го покриете горниот слој. Колку повеќе сирење (или ако сакате можете да ставите кашкавал) – толку подобро!

Потоа тавата ставете ја во микробранова печка од 800W околу 15 минути. Ако микробрановата не е многу моќна, тогаш ставете ја решетката и треба да се готви на 600W 20 минути.

Оброкот е подготвен! Брз, лесен, но и вкусен!

Loading...
Next Post

Жените со овие 3 имиња имаат неверојатен карактер

Вољата и определбата на карактерот не се својствени за секоја личност. Не може да се научат овие квалитети затоа што тие се или не се во вас. Што нè прави силни, решени и непоколебливи? Можеби тоа се должи на гените, воспитувањето или името што го носиме. Астролозите после долго време […]