ВО ЦЕНТАР: Готово е, Бојко Борисов е пуштен низ вода

admin
loading...

Јас нема да набројувам, но само сакам да ве потсетам зошто бев избран за генерален секретар, градоначалник на Софија, а потоа десетици пати победив на изборите.

Тоа е заради борбата против корупцијата, за што направивме многу. Не можам да прифатам нејаснотии на некои политички лидери.

Јас одамна ги разјаснив моите односи со Пеевски и тие се само политички. Немаме компании, ниту имаме заеднички бизнис. Од лицето Божков не сме добиле ниту стотинка. Ова го изјави лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов за време на брифингот во партијата.

Loading...

Тој истакна дека ги поддржува санкциите воведени од Соединетите држави и се надева дека бугарските институции ќе бидат активирани.

Ако треба да преземеме вина за нешто, тоа е за нашиот заменик министер Манолев, кој беше отпуштен по избивањето на скандалот. Јас не сум се сретнал никогаш со Жељазков. Дури и нема да ги коментирам другите. За време на нашето владеење, некои од нив беа уапсени, рече Борисов.

Вчерашниот извештај на САД дипломатски укажува на корупција на највисоките нивоа на власт и улогата на обвинителството како покривач на таа корупција.

Но, на овие монструозни зависности посочи многу порано самото бугарско граѓанско општество. Дали заборавивме дека над 200 дена илјадници бугарски граѓани во десетици градови во Бугарија и во странство побараа оставка од главниот обвинител и тогашниот политички лидер, коментираше лидерот на ИТН, Слави Трифонов

Затоа американските санкции не се ништо друго освен поддршка за веќе изразеното од бугарското граѓанско општество. Тие се подадена рака на нашиот партнер, потенцираше Слави Трифонов.

Мојот сигнал беше доказ за постоење рекет и изнуда од многу големи размери од страна на владетелите во лицето на Бојко Борисов и Владислав Горанов.

Од сите погодени од хунтата на Борисов, јас сум единствениот кој доставил официјален сигнал со докази до бугарскиот суд, како и до сите меѓународни судски институции.

Моите откритија ескалираа во оваа долгоочекувана реакција на САД кон Пеевски, напиша Васил Божков најголемиот бугарски олигарх, кој исто така е третиран од споменатиот извештај на американскиот Стејт департмент.

Зачудувачки е што во таа организирана група на поранешни функционери од власта, предводена од Борисов и Гешев, беше занемарена од американската администрација, пишува порталот Во Центар

Loading...
Next Post

Филип Петровски: Никола Груевски за глава се фати кога му ја кажав вистината за Драган Богдановски

Филип Петровски е политичар од десницата, кој може слободно да се каже дека е жива енциклопедија на ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи е нејзин современик, речиси од основањето. Филип Петровски е од оние ликови во политиката, кои никогаш не биле конформисти и таканаречени кабинетски политичари, туку секогаш бил на улица, на терен, онаму […]