ЖИКА ЈАКШИЌ ИСКРЕНО ЗА БАНКРОТОТ – Отворил РЕСТОРАН, а не можел ни да замисли што следуваше!

admin3
loading...

Сите го знаете Жика Јакшиќ како успешен српски продуцент, текстописец и композитор, сепак, малкумина знаат низ што поминал додека да успее.

Пред да влезе во светот на естрадата, Жика помина низ многу, дури и банкрот и депресивни состојби, за кои денес нема проблем да зборува.

Жика Јакшиќ е еден од главните продуценти и менаџери на Гранд продукција и водечки човек на музичкото шоу „Звезда Гранда“, што се прикажува од 2003 година. Покрај „Звезда Гранда“, тој организираше и натпревар за малку постари конкуренти „Никогаш не е доцна“. Неговиот пат кон успехот не беше лесен.


Роден е во 1964 година, го добил името Саша затоа што неговиот кум не сакал сите да го викаат Аца. Сепак, само неговите родители, кумот и пријателите го викаат по неговото вистинско име. Тој го доби прекарот Жика за време на неговата фудбалска кариера.


Имено, тој честопати со солзи реагираше на поразите на теренот додека беше страствен фудбалер, а многумина неговото изразувањето на емоциите го споредуваа со нервоза (живчаност), па Жика прекарот му остана, како што откри тој во една прилика.

Како дете, заедно со неговата мајка која била учителка и неговиот татко кој бил вработен како службеник во фабрика за вентили, Јакшиќ се сеќава на топј период како „многу идиличен“, а поради успехот што го постигнал на училиште и бројните натпревари на кои присуствувал, многумина сметале дека тој ќе стане научник. Сепак, кај него преовлааљубовта кон музиката.


– Бев во Сомбор, во училиштето за десетари. Се обидував да влезам во бендот, но тие веќе имаа басист, така што воопшто не можев да влезам. И исто како и во училиште, јас бев еден од најдобрите војници, но бев недисциплиниран. Бев во затвор седум дена. Имаше три мензи, а ние одевме на ручек во секоја од нив, и кога не‘ фатија, завршивме во затвор – се присетува Јакшиќ со насмевка од неговите воени денови во интервју за „Пулс“ во 2010 година.


Почнал да студира на Факултетот за физичка култура, но никогаш не го завршил тој факултет. Жика заработувал добро за живот со бендот „Ритам срца“, а кратко време имал и добра кариера во Германија.

– Не познавам личност која постигнала успех на 1,2,3, нормално е да поминете низ некои загуби. Во мојот случај, имаше неколку.


Една таква ситуација ми се случи при пристигнувањето во Германија каде ја запознав мојата прва сопруга. Работев одлично со бендот во тоа време, сепак, се престана кога избувна во јната и морав да најдам друг извор на приход.

Работев како спасител на базен четири години. Во меѓувреме, се формираше групата „Ритам на срцето“ и се се врати во нормала – ја започна приказната Жика Јакшиќ и продолжи:

– Меѓутоа, ѓаволот не ми даде мир и сакав да отворам ресторан. Бидејќи не е исто да се биде гостин и сопственик кој има десетина луѓе на платен список, наскоро банкро тирав.

Следуваше најтешкиот период во мојот живот. Ми се чини дека ми беше толку тешко само кога починаа моите родители. Истовремено со пропаѓањето на угостителскиот проект, бендот се распадна, а наскоро и мојот брак.

Целиот мој свет пропадна. Паднав во депресија и токму кога очајот почна да ме обзема, ја прочитав книгата „Алхемичар“ од Паоло Коелјо и сфатив дека се во животот се случува со причина што подоцна се покажа како вистина, бидејќи ако станав сопственик на голем ресторан не би успеал со „Ѕвездите на Гранд“ и се што следеше – заклучи тој.

Loading...
Next Post

МАЖ МИ МЕ ОСТАВИ БЕЗ ПАРИ И САМА СО ДЕТЕТО: Свекрва ми тогаш направи нешто НЕОЧЕКУВАНО и тоа никогаш нема да и го заборавам!

Оваа приказна фрла сенка врз вкоренатото мислење за односот помеѓу свекрвата и снаата. Мојот сопруг ме напушти кога најмалку се надевав. Ги зеде сите заштеди, последниот денар од куќата и отиде со својата љубовница. Останав во нашиот изнајмен стан со шестмесечно бебе во раце. Кога свекрва ми дозна, колку порано […]